https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-hledaji-dobrovolniky-na-vytrhavani-zplaneleho-borytu-na-palave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody hledají dobrovolníky na vytrhávání zplanělého borytu na Pálavě

25.4.2022 14:28 | ZNOJMO (ČTK)
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR po dvouleté covidové pauze znovu hledá dobrovolníky, kteří přijedou pomoct s vytrháváním zplanělého borytu v Chráněné krajinné oblasti Pálava. Rostlina je rozšířená asi na 23 hektarech chráněné oblasti, podle ekologů Pálavě výrazně škodí, protože vytlačuje cennou stepní flóru. Dobrovolníci ho proto na jaře vytrhávají pravidelně, informoval Jiří Kmet z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Pálava. V posledních dvou letech se akce kvůli epidemii koronaviru uskutečnila v omezeném rozsahu.
 

Boryt se používal při barvení tkanin, získávalo se z něj modré barvivo, takzvané nepravé indigo. Na Pálavě ale zplaněl a začal se nekontrolovaně šířit. Každoročně tak žlutě kvetoucí koberce vyraší zhruba na 23 hektarech. Rozšiřuje se především na jihovýchodně orientovaných bezlesých strmých svazích Děvína, kde vytlačuje například šalvěj etiopskou, pálavský klenot kosatec písečný nebo ozdobné kontinentální trávy kavyly. Na plochách s dominancí borytu neroste ze vzácných a ohrožených druhů téměř nic.

Zbavit se borytu přitom není jednoduché, je třeba rostlinu po rostlině vytrhat. "Důležité je trhat boryt během květu, aby se nestihl vysemenit. Protože semena jsou schopna vyklíčit i po několika letech, musíme akci opakovat každoročně, než se nám podaří boryt z Děvína vymýtit úplně. Bez pomoci nadšených dobrovolníků bychom to nezvládli," uvedl Kmet.

Letos se hlavní akce pro veřejnost uskuteční v sobotu 30. dubna. Přijít může kdokoliv, žádná předchozí registrace není nutná. Stačí, když se zájemci vybavení rukavicemi, pevnou obuví a dostatkem pití dostaví kdykoliv od 09:00 na východisko žluté turistické stezky nad Pavlovem. Tady jim instrukce podají příslušní pracovníci.

Takzvané Borytobraní se poprvé konalo v roce 2016, kdy 25 dobrovolníků ručně vytrhalo boryt na ploše asi 1,5 hektaru. Od té doby přicházelo více a více dobrovolníků. Například v letech 2018 či 2019 to bylo přes 200 lidí. Očekává se, že borytu bude kvůli vyčerpávání semenné banky postupně ubývat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist