https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-se-obavaji-ze-nova-brazilska-vlada-ohrozi-amazonii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody se obávají, že nová brazilská vláda ohrozí Amazonii

1.11.2018 07:57 | BRASÍLIA (ČTK)
Budoucí brazilský prezident Jair Bolsonaro chystá v rámci snížení počtu ministerstev sloučit rezort zemědělství a životního prostředí.
Budoucí brazilský prezident Jair Bolsonaro chystá v rámci snížení počtu ministerstev sloučit rezort zemědělství a životního prostředí.
Budoucí brazilský prezident Jair Bolsonaro chystá v rámci snížení počtu ministerstev sloučit rezort zemědělství a životního prostředí. Informoval o tom včera server BBC Mundo. Podle ochránců přírody jsou ale cíle těchto dvou ministerstev protichůdné a jejich sloučení může ohrozit amazonské pralesy. Podle místních médii totiž Bolsonara ve volbách podpořila i mocná agroindustriální lobby.
 

Chystané sloučení ministerstev zemědělství a životního prostředí označila za "tragédii" i bývalá ministryně Marina Silvaová, která byla také neúspěšnou kandidátkou nedávných prezidentských voleb. "Tohle rozhodnutí vážně poškodí Brazílii," napsala dnes Silvaová na twitteru s tím, že sloučení rezortů povede k odlesňování Amazonie.

Krajně pravicový politik Bolsonaro, jemuž přezdívají brazilský Trump, se vedení největší latinskoamerické země a osmé největší ekonomiky světa, ujme 1. ledna. Už příští týden by měl ale oznámit složení své vlády. Podle předvolebních slibů by měl výrazně snížit počet ministerstev. V úterý uvedl jeho budoucí ministr hospodářství Paulo Guedes, že chystá sloučení rezortů financí, plánování, průmyslu a zahraničního obchodu.

Místní média očekávají, že v Bolsonarově vládě usedne i několik vojáků. Sám Bolsonaro, který proslul pochvalnými výroky o dřívějších brazilské diktatuře (1964-1985) je bývalý armádní důstojník a za viceprezidenta si vybral penzionovaného generála Hamiltona Mouraa. Ministrem obrany se má stát generál Augusto Heleno, který tak bude podle deníku El País teprve druhým vojákem v tomto úřadu v demokratické historii země. I nynější ministr obrany Joaquim Luna, který je v úřadu od února, je generál.

V médiích se objevila i další jména možných budoucích ministrů, například ministrem pro vědu a technologie by měl být první jihoamerický astronaut Marcos Pontes. Tento týden Bolsonaro prohlásil, že by rád viděl v čele ministerstva spravedlnosti federálního soudce Sergia Mora, který vede vyšetřování v největším korupčním skandálu v historii Brazílie kolem státní firmy Petrobras. Moro podle místního tisku nabídku zvažuje.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist