https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-vykoupili-pozemek-v-bilych-karpatech-pro-jedlobukovy-les
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody vykoupili pozemek v Bílých Karpatech pro jedlobukový les

7.12.2016 16:34 | ZLÍN (ČTK)
Dobšena je orchidejová louka, která byla vykoupena v rámci kampaně Místo pro přírodu před několika lety, Stráž pak les ve vlastnictví místního pozemkového spolku - Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Právě v těchto místech se uskutečnil i nový výkup
Dobšena je orchidejová louka, která byla vykoupena v rámci kampaně Místo pro přírodu před několika lety, Stráž pak les ve vlastnictví místního pozemkového spolku - Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Právě v těchto místech se uskutečnil i nový výkup
Český svaz ochránců přírody vykupuje pozemky v Bílých Karpatech. Na horském hřebeni nad městem Valašské Klobouky na Zlínsku je zachována řada cenných lesních i lučních lokalit typických pro jižní Valašsko. Nyní ochránci přírody získali hektarový pozemek, kde by měly růst jedle a buky. Pozemky v celé zemi vykupují ochránci přírody od roku 2003 díky veřejné sbírce Místo pro přírodu, v oblasti Bílých Karpat již získali 33 hektarů, uvedl koordinátor programu Jan Moravec.
 

"Na jihozápadních svazích Královce se například nachází krajinný komplex Stráž-Dobšena. Dobšena je orchidejová louka, která byla vykoupena v rámci kampaně Místo pro přírodu před několika lety, Stráž pak les ve vlastnictví místního pozemkového spolku - Českého svazu ochránců přírody Kosenka. Právě v těchto místech se uskutečnil i nový výkup," uvedl Moravec.

Dodal, že dané místo tvoří most mezi Dobšenou a Stráží. "Navíc se na něm nacházejí prameniště napájející drobný potůček protékající Dobšenou. V zájmu celého tohoto kusu přírody je, aby zde nebyla znovu vysázena smrčina, která zde rostla ještě donedávna, ale aby zde byl přírodě blízký smíšený les s převahou jedle a buku. Pozemkový spolek se o to již několik let snaží, na základě dohody s původním majitelem postupně přebíral do péče již vytěžené části pozemku," uvedl Moravec.

Ochránci přírody se starali o jedlový a bukový nálet a kde ho nebylo dost, dosazovali vhodné dřeviny. "Nyní byla snaha o přeměnu smrčiny v jedlobučinu završena výkupem tohoto pozemku," řekl Moravec.

V budoucnu se podle něj budou ochránci přírody vykoupit další pozemky v lokalitě Ščúrnica. "Je zde řada pozemků, které by si to zasloužily," řekl koordinátor.

Zájem lidí přispívat na výkupy přírodně cenných pozemků v zemi trvá, do sbírky Místo pro přírodu přispějí podle Moravce dárci každoročně asi milionem korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist