https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-vypustili-zpet-do-prirody-vzacneho-orlovce-ricniho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody vypustili zpět do přírody vzácného orlovce říčního Video

25.10.2016 12:39 | PRAHA (Ekolist.cz)
Mladý orlovec říční byl dnes  úspěšně vypuštěn zpět do přírody.
Mladý orlovec říční byl dnes úspěšně vypuštěn zpět do přírody.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČSOP
V záchranné stanici ve Stránském se zotavoval vzácný pacient: mladý orlovec říční. Po dvaceti dnech léčby v nových prostorech byl dnes úspěšně vypuštěn zpět do přírody.
 

Zesláblého ptáka našel pod sloupy elektrického vedení myslivec, který kontaktoval záchrannou stanici. Bylo nutné vyloučit zásah elektrickým proudem, případně otravu. Jednoduché také nebylo zajistit, aby zvíře přijímalo potravu. Orlovec je totiž velmi vybíravý a vyžaduje kvalitní, mnohdy jen čerstvé ryby.

„Po dvaceti dnech jsme dosáhli toho, že mladý orlovec začal přijímat potravu sám bez pomoci, dokáže přeletět celou novou sedmimetrovou voliéru, koupe se ve vodě, zkrátka jeho přirozené chování se ustálilo do normálu. Denně zkonzumoval jednu rybu o váze půl až tři čtvrtě kilogramu. A dnes jsme přijeli na Holubí vrch nad obcí Stránské, abychom zjistili, zda je na tom kondičně tak dobře, že dokáže odletět do větší dálky a postarat se o sebe sám,“ sdělil před samotným vypuštěním dravce vedoucí záchranné stanice Petr Schäfer.Orlovec říční je rybožravý dravec, o něco málo větší než káně, který naší republikou pouze protahuje, hnízdění se zatím neprokázalo. Záchranné stanice každoročně ošetří do 10 těchto ptáků. V letošním roce stanice přijaly zatím pět orlovců, z nich pouze orlovec ze Stránského mohl být navrácen do přírody. V záchranné stanici v Plzni nedávno přijali orlovce po popálení o dráty elektrického vedení, kterému muselo být amputováno křídlo a zůstane tak ve stanici k expozičním účelům.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
red
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist