https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-z-rokycan-odchytli-bobra-ktery-se-podhrabal-na-soukromou-zahradu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody z Rokycan odchytli bobra, který se podhrabal na soukromou zahradu

26.7.2016 11:14 | KLABAVA (ČTK)
"Bobr se dostal do zahrady rodinného domku v Klabavě na Rokycansku a ohrožoval místní obyvatele. Po rychlém odchytu byl opět vypuštěn do Klabavské přehrady odkud zřejmě přišel. Jednalo se o dospělého a zcela zdravého jedince," říká Pavel Moulis.
"Bobr se dostal do zahrady rodinného domku v Klabavě na Rokycansku a ohrožoval místní obyvatele. Po rychlém odchytu byl opět vypuštěn do Klabavské přehrady odkud zřejmě přišel. Jednalo se o dospělého a zcela zdravého jedince," říká Pavel Moulis.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dospělého bobra, který se dostal na zahradu jednoho rodinného domu v Klabavě na Rokycansku, museli odchytávat ochránci přírody z rokycanské záchranné stanice živočichů. Velký hlodavec, který může měřit až metr a vážit kolem 30 kilogramů, děsil obyvatele domu. Na zahradu se zřejmě dostal z pole, kde se občas přiživuje na kukuřici, řekl dnes vedoucí záchranné stanice Pavel Moulis.
 

"Bobra jsme odchytávali vůbec poprvé v historii naší záchranné stanice, která nepřetržitě funguje od roku 1990," řekl. Dospělý bobr se podhrabal pod plotem. Záchranáři ho chytli do podběráku, a protože nebyl nijak zraněný a nepotřeboval pomoc, vypustili ho na Klabavské přehradě, jen několik set metrů od zahrady. U nádrže žijí bobři několik posledních let.

Dříve byli tito zvláště chránění živočichové v kraji vzácností, v posledních zhruba dvaceti letech se postupně rozšiřují po celém regionu, původně z Českého lesa na Domažlicku a Tachovsku. Postupují po řekách a populace v kraji už čítá několik stovek jedinců. Zvířata, která se dříve městům vyhýbala, se v posledních letech usadila už i v Plzni, kde jsou na několika místech u přehrady a u řek. I plzeňští ochránci přírody už s bobry přišli do kontaktu, v minulosti několik zvířat porazilo nebo přejelo auto u přehrady České údolí.

Bobr evropský je podle Moulise druhým největším hlodavcem na světě. Pobytu ve vodě je dokonale přizpůsoben - má hustou srst impregnovanou výměšky zvláštní žlázy, mohutný plochý ocas, plovací blány na zadních nohou, uzavíratelné nozdry a oči chráněné průhlednou blánou. I když se živí hlavně lýkem a větvičkami měkkých dřevin, jídelníček si obohacuje kukuřičnými klasy nebo plody ovocných stromů, jsou-li nablízku. Nejvyšší zjištěný věk u bobra byl 35 let.


reklama

 
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist