https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-zacnou-v-beskydech-odstranovat-borovici-klec
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody začnou v Beskydech odstraňovat borovici kleč

3.8.2016 14:23 | OSTRAVA (ČTK)
Ústup kleče by především pomohl většímu rozmachu původních rostlin, jako jsou horské byliny či borůvčí
Ústup kleče by především pomohl většímu rozmachu původních rostlin, jako jsou horské byliny či borůvčí
Ochránci začnou obnovovat původní divokou přírodu v okolí hory Smrk v Beskydech. Především se zaměří na vyřezávání nepůvodní borovice kleče. Ta v Beskydech nikdy nerostla a její výskyt se vymknul kontrole. K její redukci budou využívat nejčastěji mačety a pily. ČTK to řekl Jan Piňos z Hnutí Duha.
 

Akce Týden pro divočinu začne 6. a potrvá do 13. srpna. Jejím hlavním cílem je pomoci návratu původní divoké přírody na druhou nejvyšší horu Beskyd. Ústup kleče by především pomohl většímu rozmachu původních rostlin, jako jsou horské byliny či borůvčí. Samotné borůvky pak pomohou návratu vymizelých zvířat, například ptákovi jeřábku lesnímu.

"Místa, odkud dobrovolníci odstraní kleč, začnou postupně zarůstat borůvčím, jehož plody jsou potravou ohroženého jeřábka lesního. Navracet se začnou také typické horské byliny, které jsou důležité například pro motýly, jejichž pestrost v naší přírodě pomalu klesá. Výraznou místní ozdobou je třeba tmavě fialově kvetoucí oměj tuhý moravský," popsal.

Na práci dobrovolníků dohlížejí odborníci. Vyřezaná či vysekaná kleč se ukládá do hromad mimo souvislé porosty borůvčí. Veškeré práce berou maximální ohled na semenáčky původních druhů dřevin. Část dobrovolníků se bude navíc věnovat natírání vrcholů mladých dřevin, zejména jeřábu ptačího a javoru klenu, takzvaným zubovrzem, což podpoří obnovu pestrého a odolného horského lesa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist