https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-prirody-zjistuji-aktualni-pocet-selem-v-beskydech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci přírody zjišťují aktuální počet šelem v Beskydech

14.2.2020 00:16 | ROŽNOV P. R. (ČTK)
Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začali včera mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech. / Ilustrační foto
Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začali včera mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ochránci přírody spolu s dobrovolníky začali včera mapovat výskyt velkých šelem v Beskydech. Už pošestatřicáté hledají v pohoří stopy rysů, vlků a medvědů. Výsledky mapování budou využity při ochraně těchto vzácných šelem, sdělila včera mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
 

První mapování výskytu velkých šelem v CHKO Beskydy se uskutečnilo v roce 1984. "Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území pohybuje. Sledujeme také, které lokality šelmám aktuálně vyhovují a jaké migrační trasy využívají při svém pohybu krajinou," uvedla koordinátorka akce Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.

Podle posledních odhadů ochránců přírody je v Beskydech včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska kolem deseti rysů. "Převážně na slovenské straně Javorníků se zdržuje větší vlčí smečka, zatímco v Beskydech se pohybují spíše jednotliví vlci. O medvědici Emě, která se loni přesunula z Beskyd na Slovensko, nyní nemáme žádné zprávy. Ale na podzim 2019 o sobě dával vědět mladý medvědí samec, který opakovaně působil škody na včelstvech v horách v blízkosti Rožnova pod Radhoštěm. Později se přesunul do odlehlejší části Beskyd, kde, jak předpokládáme, stále žije," doplnila Bartošová.

Stopaři se v terénu pohybují pěšky, na běžkách nebo sněžnicích. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky mapování, které vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy, budou k dispozici asi za měsíc. Spolu s pracovníky správy chráněné krajinné oblasti se do terénu tradičně vydávají i zástupci Hnutí Duha, kteří již několik let dobrovolníky školí.

Zatímco vlka a rysa mohou lidé v tuzemsku spatřit i jinde, medvěda lze pravidelně vystopovat jen v lesích Beskyd, do nichž přichází ze sousedního Slovenska. Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v České republice chránění. Kvůli jejich výskytu je CHKO Beskydy zařazena mezi evropsky významné lokality velkých šelem.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist