https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ochranci-v-karlovarskem-kraji-scitaji-netopyry-ve-200-zimovistich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ochránci v Karlovarském kraji sčítají netopýry ve 200 zimovištích

19.2.2020 00:26 | ČISTÁ (ČTK)
Zhruba 200 zimovišť netopýrů letos prozkoumají ochránci přírody v Karlovarském kraji. / Ilustrační foto
Zhruba 200 zimovišť netopýrů letos prozkoumají ochránci přírody v Karlovarském kraji. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zhruba 200 zimovišť netopýrů letos prozkoumají ochránci přírody v Karlovarském kraji. Včera nalezli 168 netopýrů v šachtách středověkého dolu Jeroným na Sokolovsku. Dlouhodobé trendy se ale dají vysledovat až v řádu asi 20 let, řekl včera Přemysl Tájek ze Správy Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.
 

"Našli jsme netopýry řasnaté, vodní, velké, Brandtovy, vousaté, velkouché a ušaté. Jsou určité druhy netopýrů, jejichž výskyt byl donedávna znám hlavně v oblasti Moravy a jen ojediněle se začali objevovat ve východních Čechách a postupují dál na západ. Souvisí to se změnami chování a pravděpodobně se změnami klimatu. Ale jsou to zatím ojedinělé výsledky," řekl Tájek.

Například loni se na dole Jeroným objevil netopýr brvitý, ten ale letos na Jeronýmu nalezen nebyl. Podle Tájka ale trendy lze doložit až delším sledováním.

Sledování zimovišť netopýrů se provádí na přelomu ledna a února. Vliv na výskyt netopýrů v zimovištích má zejména počasí. Poslední dva roky byly zimy spíše teplé, byť loni se studenými obdobími, což nenutí netopýry hledat bezpečné přezimování.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist