https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/od-dnesniho-poledne-plati-zakaz-vyvozu-tygru-pro-komercni-ucely
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Od dnešního poledne platí zákaz vývozů tygrů pro komerční účely

26.7.2018 14:42 | PRAHA (Ekolist.cz)
Tygři zabavení při nedávné policejní razii. Tygři byli chováni na maso.
Tygři zabavení při nedávné policejní razii. Tygři byli chováni na maso.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Celní správa
Od dnešního dne nebude z České republiky možný vývoz tygrů do třetích zemí pro komerční účely. Dnes v pravé poledne to deklaroval ministr životního prostředí Richard Brabec a zákaz je tak okamžitě platný. Informuje o tom ministerstvo životního prostředí.
 

Zákaz přichází v souvislosti s aktuálně doloženým případem nelegálního nakládání s tygry a tygřími produkty pro asijské trhy a současně symbolicky před Mezinárodním dnem tygrů, který letos připadne na tuto neděli. Zákaz vývozu reaguje nejen na aktuální vývoj v ČR, ale i na rezoluci konference států zapojených do mezinárodní úmluvy CITES, která volá po přísnějších opatřeních k ochraně tygrů a velkých kočkovitých šelem. V České republice je podle ministerstva bezpochyby potřeba zpřísnit pravidla pro chov nejenom tygrů, ale obecně velkých kočkovitých šelem.

„Ve chvíli, kdy jsou z České republiky tygři vyvezeni, nemáme již nad nimi další možnost kontroly," říká ministr Richard Brabec. "S ohledem na zaznamenané bezprecedentní případy zabíjení tygrů a nelegálního obchodu s nimi proto nechceme v jakémkoliv případě usnadňovat jejich vývoz právě do zemí, kde je poptávka po tygřích preparátech. Zákaz vývozu tygrů pro komerční účely do zemí mimo EU je okamžitě platný."

Obdobně opatření v podobě deklarace státu k zákazu komerčního využívání kvůli nelegálnímu obchodu bylo před třemi lety přijato i k vývozu slonoviny.

Vyvážet tygry mimo Českou republiku je možné za určitých podmínek na základě evropských předpisů. V Česku podmínky vývozu upravuje rovněž zákon o obchodování s ohroženými druhy. Mimo zoologické zahrady je zatím možné tygry odchované v zajetí vyvážet i do soukromých chovů pro komerční účely. Ode dneška díky deklaraci státu platí, že vývoz tygrů do zemí mimo EU bude zakázán. Jako výjimka zůstane pouze vývoz do zoologických zahrad, kde bude garantováno, že o zvířata bude dobře postaráno.

Úplný zákaz chovu tygrů v soukromých chovech, který de facto znamená zákaz komerčního nakládání a obchodování s tygry, platí v řadě zemí EU (například Bulharsku, Francii, Itálii, Nizozemí, Portugalsku, Rakousku).


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist