https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-hrabosu-mirne-ubylo-stale-je-jich-vic-nez-v-srpnu-a-ohrozuji-ozimy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci: Hrabošů mírně ubylo, stále je jich víc než v srpnu a ohrožují ozimy

6.11.2023 22:47 (ČTK)
Počty hrabošů se v říjnu ve srovnání se zářím sice mírně snížily, stále ale představují ohrožení pro oseté plodiny, v současnosti jde zejména o ozimy. Zatímco v srpnu Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) evidoval průměrně 603 používaných východů z nor na hektar, a v září počet stoupl na 732, v říjnu se snížil na 708. To stále představuje 2,7 násobek takzvaného prahu škodlivosti.
 

"Oproti září klesly hodnoty výskytů  v nově osetých ozimech, částečně též na strništích nebo ve výdrolech sklizených plodin z trojnásobku prahu škodlivosti na 1,7 násobku. To v průměru odpovídá 358 aktivních nor na hektar," uvedla mluvčí úřadu Ivana Kršková.

Nejhorší situace je v Jihomoravském, Olomouckém a Zlínském kraji, kde odborníci zjistili extrémní počty používaných nor na hektar, v průměru od 1216 do 1710 nor. Lokálně přesáhly počty nor ve víceletých porostech krmných plodin i deseti- a dvacetinásobku prahu škodlivosti, tedy 4000 až 8000 nor. Tyto počty se objevily nejen ne Moravě, ale také ve Středočeském kraji. Potíže s hraboši mimo Moravu jsou na Kutnohorsku, Kolínsku, Ústeckoorlicku, Chomutovsku, Mostecku, Nymbursku a Třebíčsku.

V ohrožených okresech platí výjimka, že lze ponechat pole bez osetí meziplodinou, případně po vysetí meziplodiny či ozimu aplikovat přípravky pro ochranu rostlin. Od 22. září do 20. ledna příštího roku je také možné používat rodenticidy, tedy jedy hubící hraboše, ve zvýšené dávce do deseti kilogramů na hektar přímo do nor. Jeho použití je třeba předem hlásit.

Hraboši se obvykle vyskytují lokálně. Zatímco některá pole jsou schopni ve velkém zlikvidovat, tak jiná blízká pole nejsou zdaleka tak zasažená. Hraboši jsou však problémem nejen na polích, ale i pro mladé ovocné stromy či pro révu vinnou i trvalé travní porosty, které slouží jako zásobárna krmiva pro zvířata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist