https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-miliardy-na-premenu-uhelnych-regionu-pujdou-hlavne-velkym-zadatelum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci: Miliardy na přeměnu uhelných regionů půjdou hlavně velkým žadatelům

13.10.2022 00:22 | PRAHA (ČTK)
Těžba
Těžba
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Miliardy korun, které získala Česká republika z Fondu pro spravedlivou transformaci uhelných regionů, dostanou především velcí žadatelé. ČR jim dala přednost, na takzvané strategické projekty zamíří polovina ze získaných 41 miliard korun z fondů EU, které schválila Evropská komise. Fond měl původně sloužit hlavně k podpoře malých a středních podniků, uvedla Zuzana Vondrová z Centra pro dopravu a energetiku (CDE). Podle ní ale hrozí to, že na výzvy speciálně pro malé a střední podniky zbyde pouze malá část peněz. Vyjádření ministerstva životního prostředí ČTK shání.
 

Evropská komise na konci září schválila Operační program Spravedlivá transformace a plán na přeměnu uhelných regionů. Česká republika tak dostala zelenou v čerpání peněz z Fondu pro spravedlivou transformaci. Uhelným regionům by tyto finance měly zajistit snadnější odklon od uhlí a nastartovat jejich rozvoj. "Česko se však rozhodlo jít cestou, která pro tyto kraje nemusí být výhodná," uvedlo CDE.

Koncept strategických projektů je podle CDE problematický z několika důvodů. Jde o velké záměry nad 50 milionů korun, které by měly zásadním způsobem podpořit rozvoj kraje. "Jejich výběr neprobíhal transparentně a zvýhodňoval velké hráče. Kvůli nedostatku informací je těžké posoudit reálný transformační charakter navrhovaných projektů. Celý koncept jde navíc proti původnímu záměru cílit podporu z fondu hlavně na malé a střední podniky, řešení společenských problémů a diverzifikaci ekonomiky," uvedla organizace.

"Přestože příprava Plánu spravedlivé územní transformace trvala dva roky, nepodařilo se do procesu tvorby vtáhnout veřejnost, mladé obyvatele uhelných regionů, ale například ani experty na sociální oblast z nestátní sféry. Česká spravedlivá transformace stále postrádá vizi pro regiony a účast místních lidí, čímž vytváří dojem, že se termín zúžil na pouhé čerpání fondu," řekla Vondrová.

Podle právníka Transparency International Jana Dupáka s sebou vybrané strategické projekty přináší i do budoucna riziko korupce. "Protože nejsou úplně jasné všechny potřebné okolnosti zajištěné podpory. Stamilionové podpory projektů souvisejících s těžbou v pohraničních regionech bez velkého zájmu veřejnosti, které musí být čerpány rychle – to je konstelace přinášející zásadní korupční rizika, a zvýšená ostražitost je určitě na místě," řekl Dupák.

Peníze zamíří do Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje, kde jsou tisíce pracovních míst přímo spojených s těžbou uhlí a jeho následným využíváním pro výrobu energie. Operační program má v těchto regionech, v souvislosti s odklonem od uhlí, podpořit malé a střední podnikání, vznik nových pracovních míst, rekvalifikace i vzdělávání lidí či rozvoj výzkumu a inovací. Další cíle jsou rozvoj digitálních služeb ve veřejné i soukromé sféře, využití a obnova území po těžbě uhlí a souvisejícím průmyslu a podpora obnovitelných zdrojů energie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist