https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-podporuji-rozhodnuti-poslat-vemolova-tygra-do-zachranneho-centra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci podporují rozhodnutí poslat Vémolova tygra do záchranného centra

4.12.2023 17:40 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | Cloudtail / Flickr
Odborníci ze zoologických zahrad podporují rozhodnutí ministerstva životního prostředí odebrat zápasníkovi Karlu Vémolovi nelegálně chovaného bílého tygra a poslat ho do záchranného centra v Německu. Zvíře podle nich žilo v neschválených a pro tento druh naprosto neodpovídajících podmínkách. Experti z Unie českých a slovenských zoologických zahrad to uvedli ve stanovisku, které ČTK zaslala mluvčí zoo v Liberci Barbara Tesařová.
 

Vémola podle médií nelegálně choval dvě mláďata bílého tygra. Policie ho stíhala pro neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy, v létě ale podle serveru iDnes.cz státní zástupce stíhání podmíněně zastavil. Zápasník musel zaplatit 200 000 korun na pomoc obětem trestných činů. I poté si jedno ze zvířat ponechal.

Podle CNN Prima News ministerstvo životního prostředí nyní rozhodlo, že Vémola musí vydat tygra úřadům. Zvíře bude podle rozhodnutí převezeno do záchranného centra v Německu. Zápasník totiž nemá potřebné dokumenty o původu zvířete. Vémola proti odvozu bílého tygra v médiích protestoval. Chtěl, aby byl umístěn alespoň v některém zařízení v Česku.

"Uměle odchovaný jedinec nemá přirozené sociální návyky svého druhu a v lepším případě stráví osamělý život, protože v dospělosti se stává pro svého páníčka nebezpečným. Je statisticky dokázáno, že v takových podmínkách se velké šelmy dožívají polovičního věku než v standardních expozicích a s kvalitní péčí v zoologických zahradách," uvedl ve stanovisku ředitel Zoo Liberec David Nejedlo. Centrum v Německu má podle odborníků zkušenosti s tím, jak nevhodné návyky zvířat alespoň částečně napravit.

České zoologické zahrady podle stanoviska v minulosti již se státní správou spolupracovaly v případech odebírání nelegálně držených zvířat a v případě volné kapacity je ve svých zařízení dočasně umístily. "Zoologické zahrady ale z kapacitních důvodů nemohou suplovat funkci záchranných stanic," uvedl ředitel olomoucké zoo Radomír Habáň.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist