Odborníci varují před plýtváním hnědým uhlím
"Česká republika by proto měla začít s hnědým uhlím zacházet šetrně, aby ho budoucí generací mohly moderním způsobem využít," uvedl předseda Hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu (HV PSP) Josef Hojdar.
Podle Václava Roubíčka, bude moderním způsobem hnědé uhlí využíváno zřejmě až za více než deset let. V současnosti by tato technologie byla nekonkurenceschopná. Při uvedení technologie, která by se vyplatila až při nedostatku ropy, by navíc byla nutná celoevropská spolupráce. "Nyní je důležité, abychom si hnědé uhlí nevypotřebovali a měli ho dostatek, až bude třeba," řekl Roubíček. Za případně nejvhodnější pak označil kombinovanou technologii zpracování uhlí a odpadových plastů.
Experti nyní očekávají rozhodnutí vlády o dalším konkrétním útlumu těžby hnědého uhlí. "Pokud by došlo k omezení těžby a zároveň primitivního využívání hnědého uhlí, mohlo by to vyústit právě v jeho moderní zpracovávání," řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu František Kubelka.
Perspektivy těžby a využití hnědého uhlí bude analyzovat studie, kterou ministerstvo průmyslu vypracuje na žádost HV PSP. Dokument by měl být dokončen do konce příštího roku. Již dnes je zřejmé, že pro chemické využití je vhodné severočeské uhlí, méně již ostravské. Za nestranného garanta, který má zajistit společenskou prospěšnost závěrů analýzy, byla vybrána Vysoká škola báňská.
reklama