https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornici-z-brna-spocitali-na-ostrove-sokotra-ohrozene-druhy-stromu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborníci z Brna spočítali na ostrově Sokotra ohrožené druhy stromů

5.12.2021 01:06 | BRNO (ČTK)
Noční kemp v dračincovém lese po celodenním měření na monitorovacích plochách.
Noční kemp v dračincovém lese po celodenním měření na monitorovacích plochách.
Foto | Tomáš Macháček / Mendelova univerzita v Brně
Odborníci z Mendelovy univerzity v Brně spočítali, kolik je na ostrově Sokotra v Indickém oceánu vzácných stromů kadidlovníků a dračinců. Tato data vědcům dosud chyběla, nyní pomohou při další ochraně ohrožených dřevin. Vědci zaznamenali 8143 stromů devíti různých druhů kadidlovníků a zhruba 80 000 dračinců. Nejstarší z nich rostou až 1000 let, informoval ČTK mluvčí univerzity Filip Vrána.
 
Z dat brněnských vědců vyplývá, že nejohroženější jsou kadidlovníky druhu Boswellia scopulorum, kterých je v přírodě jen deset, dále pak Boswellia nana a Boswellia bullata, jichž je pár stovek. Populace ostatních druhů kadidlovníků čítají vždy více než tisíc jedinců.

"Přesto jsou všechny druhy ohrožené, neboť jejich populace jsou většinou přestárlé bez dostatečné obnovy. Populace dračinců je řádově početnější a stromy se dožívají delšího věku. I přes chybějící obnovu u tohoto druhu nehrozí v brzké době jejich vyhynutí, přesto je však řada lokálních populací ohrožena," řekl Petr Maděra z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který práci českých vědců a studentů na Sokotře koordinuje.

Odborníci z Brna působí na Sokotře přes 20 let. Nalézt a změřit všechny ohrožené stromy zabralo téměř dva roky. "Pro inventarizaci kadidlovníků a dračinců jsme používali kombinovanou metodu terénních průzkumů a dálkového průzkumu země a v posledních letech nalétáváme zejména nepřístupné lokality pomocí dronů," uvedl Maděra. Získaná data jsou podle něj unikátní.

Ostrov Sokotra je známý vysokým stupněm endemismu, což znamená, že mnoho tamních druhů neroste nikde jinde na světě. Vzácné dřeviny ale ohrožuje pastevectví a některé environmentální problémy, například častější ničivější cyklóny. Čeští vědci proto na ostrově vybudovali školky a vychovali první školkaře. Nyní zpracovávají také sociologické výzkumy s cílem zjistit vztah obyvatel Sokotry k lesu jako takovému a jejich ochotu ke změně pastevních zvyků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist