https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odbornik-vyskyt-kurovce-bude-zaviset-na-dalsim-vyvoji-pocasi-v-cesku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odborník: Výskyt kůrovce bude záviset na dalším vývoji počasí v Česku

4.4.2022 01:47 | BRNO (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Chladnější průběh počasí v uplynulých dvou letech a dostatek srážek v loňském roce pomohl snížit výskyt kůrovce v lesích v Česku. Jak se jeho populace bude vyvíjet v letošním roce, zatím není jisté, kůrovec zatím není aktivní. ČTK to na lesnickém veletrhu Silva Regina v Brně řekl Jan Téra z Lesnické akademie Trutnov. Sadebního materiálu ve školkách je podle něj dostatek.
 

"Za poslední dva roky došlo ke zbrzdění kůrovcové kalamity. Jak se bude situace vyvíjet, zatím není jisté, bude záležet na dalším vývoji počasí. Obecně kůrovci prospívá teplé a suché počasí, jeho populace se pak rozvíjí dvojnásobně rychle ve srovnání s chladnějším počasím," dodal.

Aktuální pokles teplot ale ještě letošní populaci kůrovce neovlivní, zatím ještě není aktivní. Pro další postup kalamity v lesích v Česku je podle Téry důležité i to, jak správci lesů zvládli zlikvidovat všechna ohniska kalamity a hlavně odstranit všechno nakažené dřevo z lesů. I tam, kde už kůrovec zničil velkou část porostu, je důležité zbylé smrky ochránit, aby byl dostatek osiva pro obnovu lesů.

"Lesní školky u nás mají dostatek sadbového materiálu pro obnovu kůrovcových holin. Jen v roce 2021 vyexpedovali lesní školkaři pro obnovu holin 210 milionů sazenic, což je téměř dvojnásobek běžného množství před kalamitou," Téra.

Při obnově lesů je pak potřeba pamatovat na druhovou pestrost. Zásadou je mít v porostu alespoň čtyři druhy dřevin. Pokud by se v budoucnu vyskytla situace podobná kůrovcové kalamitě, která jeden druh zničí, nebude katastrofa tak rozsáhlá. "Zároveň je třeba lesy osazovat takovými dřevinami, které na konkrétním místě dřív přirozeně rostly. Smrky lze úspěšně pěstovat od pátého vegetačního stupně výše, to odpovídá podhorským podmínkám. V nižších polohách je dobré smrk nahradit jinými jehličnany, například modříny, na určitých stanovištích jedlemi, ale i dalšími druhy, jako je třeba douglaska tisolistá," řekl Téra.

Kůrovcová kalamita v českých lesích naplno vypukla v roce 2018. Nyní je podle lesníků s výjimkou severních Čech na ústupu nebo již odezněla.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist