Odpady z cementárny prý končí na černé skládce
Philipp Schepelmann z Wuppertalského institutu. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Plzeňská firma APB, která pro Českomoravský cement dopravu odpadů zajišťuje, tak podle názoru Dětí Země s největší pravděpodobností postupuje proti zákonu č. 125/1997 Sb., o odpadech. "Podali jsme podnět k prošetření celé události jak Okresnímu úřadu v Berouně, tak i České inspekci životního prostředí," říká Michal Štingl.
Podle něj ale z obliga není ani Českomoravský cement. "V dokumentaci k posuzování vlivu přestavby cementárny na životní prostředí výslovně uvádějí, že odpad z demolic i stavby bude do co největší míry recyklován a dokonce používán ku prospěchu regionu. Ve svém stanovisku z 15. 12. si totéž vymínilo i Ministerstvo životního prostředí," říká. "Máme obavu, že s dodržováním ostatních ustanovení dohod to bude obdobné," obávají se Děti Země.
Jak řekl EkoListu Philipp Schepelmann z Wuppertalského institutu, v Německu řešili podobné problémy v 60. a 70. letech. "Nepovažuji za příliš inteligentní opakovat stejné chyby. Navíc Evropská unie, kam chcete vstoupit, jde nyní naprosto opačným směrem - cestou udržitelného rozvoje," varuje Scheppelmann. "Česká republika ničí svoje vlastní bohatství. To je velice krátkozraké. ČR se chová jako rozvojová země."
reklama