https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odpurci-uloziste-na-vysocine-chteji-znat-nazor-obci-po-volbach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odpůrci úložiště na Vysočině chtějí znát názor obcí po volbách

21.11.2018 12:52 | JIHLAVA (ČTK)
Odpůrci stavby úložiště jaderného odpadu na Vysočině se zeptají obcí ve zvažovaných lokalitách v kraji, jestli po říjnových komunálních volbách nezměnily postoj k tomuto záměru státu. Samosprávy se na základě volebních výsledků obměnily. Odpůrci úložiště požádají obecní zastupitelstva, aby v nejbližší době přijala usnesení, že nepodporují vznik trvalého hlubinného skladu ani s tím spojené průzkumy. ČTK to dnes řekla Hana Veronika Konvalinková (Zelení) z organizace Bezjaderná Vysočina.
 

Na Vysočině jsou čtyři z devíti území uvažovaných pro úložiště v celém Česku. Proti stavbě úložiště se už dřív lidé v kraji vyjadřovali i v místních referendech, letos úložiště v referendu odmítly Jaroměřice nad Rokytnou a Lipník na Třebíčsku.

Zástupci z lokalit na Vysočině se sešli v úterý v Jihlavě. Přijelo 15 lidí, několik dalších se podle Konvalinkové omluvilo, protože silnice byly špatně sjízdné kvůli sněžení. "Chceme sjednotit hlas Vysočiny," řekla k setkání.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) by měla v nejbližší době seznam prověřovaných míst zúžit. Vláda v červenci schválila materiál, který počítá s tím, že ministerstvo průmyslu a obchodu předloží návrh na snížení počtu vytipovaných míst pro úložiště z devíti na čtyři do konce ledna příštího roku.

Na Vysočině zatím SÚRAO pro úložiště zvažuje lokality Hrádek, Horka, Kraví hora a Na Skalním. Jejich zástupci se podle společného prohlášení v úterý dohodli také na tom, že se budou vzájemně podporovat i v případě, že jejich území ze seznamu zvažovaných míst vypadne. Podle Konvalinkové už má Vysočina velké jaderné zatížení, protože má na svém území Jadernou elektrárnu Dukovany se skladem vyhořelého paliva a v Dolní Rožínce zavřené uranové doly a chemickou úpravnu uranové rudy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist