https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/odstartovalo-hlasovani-v-desatem-rocniku-ankety-alej-roku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Odstartovalo hlasování v desátém ročníku ankety Alej roku

3.11.2020 12:00 | BRNO (ČTK)
Loni soutěžilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji.
Loni soutěžilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | alejroku.cz
Zájemci mohou počínaje dnešním polednem hlasovat v jubilejním desátém ročníku soutěže o nejkrásnější alej roku. O titul se utká rekordních 134 stromořadí ze všech krajů republiky, uvedl mluvčí pořadatelského sdružení Arnika Jiří Kaňa. Loni soutěžilo 96 alejí, vyhrálo historické stromořadí u Rakovnického potoka ve Středočeském kraji. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.
 

Hlasuje se na www.alejroku.cz, a to do 7. ledna 2021. Desátou nejkrásnější Alej roku i nejoblíbenější stromořadí v jednotlivých krajích pak Arnika vyhlásí v polovině ledna 2021.

Podle organizátorů soutěže nezáleží na tom, zda jde o aleje známé, neznámé, vzrostlé, mladé, ve městech, v krajině, kolem silnic nebo turistických tras. O vítězství může rozhodnout mimořádná krása, silný příběh, snaha o záchranu nebo úsilí místních patriotů uspět v konkurenci z celé republiky.

Loni lidé nominovali 96 alejí ze všech krajů. Do soutěže se zapojilo více než 7500 hlasujících. Vítěznou alej u Rakovnického potoka tvoří 540 stromů a měří téměř čtyři kilometry. Je nejdelší alejí památných stromů v České republice. Vysazena byla začátkem 20. století kvůli zpevnění břehů potoka a ochraně před ničivými povodněmi. Pro Rakovník je významným přírodním prvkem a historickou památkou, proto ji městský úřad v roce 2003 vyhlásil památnou alejí. Město dodnes stromy do aleje doplňuje.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist