https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/okoli-byci-skaly-se-pro-turisty-uzavrelo-kvuli-hnizdeni-sokolu-stehovavych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Okolí Býčí skály se pro turisty uzavřelo kvůli hnízdění sokolů stěhovavých

23.3.2022 12:28 (ČTK)
Býčí skála je jeskyně nacházející se ve střední části CHKO Moravský kras, severně od města Brna, v Křtinském údolí mezi městem Adamov a městysem Křtiny.
Býčí skála je jeskyně nacházející se ve střední části CHKO Moravský kras, severně od města Brna, v Křtinském údolí mezi městem Adamov a městysem Křtiny.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Lukáš Malý / Wikimedia Commons
Ochranáři po roce opět uzavřeli okolí Býčí skály v Moravském krasu kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého, uzavřená je i část turistické cesty. Strážci přírody o tom informovali na svém webu. Omezení potrvá nejpozději do 15. června, řekl dnes ČTK za dobrovolné strážce přírody Radovan Mezera. Býčí skálu si k hnízdění dravci poprvé vybrali už před několika lety. Za porušení zákazu hrozí pokuty.
 

Omezený je pohyb turistů v prostoru před portálem jeskyně a na části zelené značené turistické cesty od Býčí skály přes jeskyni Kostelík k silnici směrem na Křtiny. Tento úsek je třeba obejít po silnici. Vstupovat není možné ani do lesů v okolí jeskyně. Tam je ale vstup zakázán trvale, protože jde o území národní přírodní rezervace s nejpřísnějším režimem ochrany. Zakázáno je také horolezectví na Kostelíku i na dalších stěnách v okolí.

"Momentálně jsou sokoli aktivní a lze je vidět, jak krouží nad Býčí skálou. V nejbližší době by si měla samička vybrat místo, kde snese svoji snůšku vajec," uvedl Mezera. Strážci za porušení zákazu mohou na místě uložit pokutu až 10 000 korun.

Na Býčí skále sokoli zahnízdili poprvé v roce 2017, tehdy vyvedli jedno mládě. Loni i předloni šlo podle Mezery také o jedno mládě. Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, zhruba po půl století. Místo druhého hnízdiště ochránci tají. Loni v něm sokoli vyvedli podle Mezery tři mláďata, předloni čtyři.

Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel našel na tomto místě koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů. Za druhé světové války měli v jeskyni nacisté továrnu na výrobu leteckých motorů. Speleologové zpřístupňují malou část jeskyně veřejnosti před začátkem léta, každoročně si prostory prohlédne kolem 3000 zájemců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist