https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/okoli-byci-skaly-se-pro-turisty-uzavrelo-kvuli-sokolum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Okolí Býčí skály se pro turisty uzavřelo kvůli sokolům

9.4.2018 06:50 | ADAMOV (ČTK)
Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, a to po zhruba půl století. Loni vyvedly mláďata dva páry, včetně toho na Býčí skále. Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Omezení posune dny, kdy se do jeskyně mohou podívat zájemci z řad veřejnosti. Z obvyklých květnových víkendů se termíny přesunou na druhou polovinu června. / Ilustrační foto sokola v Českém středohoří
Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, a to po zhruba půl století. Loni vyvedly mláďata dva páry, včetně toho na Býčí skále. Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Omezení posune dny, kdy se do jeskyně mohou podívat zájemci z řad veřejnosti. Z obvyklých květnových víkendů se termíny přesunou na druhou polovinu června. / Ilustrační foto sokola v Českém středohoří
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | František Pelc / Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Ochranáři po roce opět uzavřeli okolí Býčí skály v Moravském krasu kvůli hnízdění vzácného sokola stěhovavého. Omezení posune termíny otevření tamní jeskyně turistům, potrvá zhruba do poloviny června, řekl to vedoucí Správy CHKO Moravský kras Leoš Štefka. Býčí skálu si k hnízdění dravci vybrali už loni, kdy ochranáři stanovili obdobná omezení. Za porušení zákazu hrozí pokuty.
 

Omezený je pohyb turistů v prostoru před portálem jeskyně a na části modře značené turistické cesty od Býčí skály přes jeskyni Kostelík k silnici směrem na Křtiny. Tento úsek je třeba obejít po silnici. Vstupovat není možné ani do lesů v okolí jeskyně. Tam je ale vstup zakázán trvale, protože jde o území národní přírodní rezervace s nejpřísnějším režimem ochrany. Zakázáno je také horolezení na Kostelíku.

V okolí Býčí skály už ochranáři umístili informační tabulky, které omezení návštěvníkům vysvětlují. "Jde o velmi vzácný druh dravce, loni se hnízdění vydařilo. Budeme doufat, že i letos bude úspěšné, a prosíme veřejnost o pochopení," uvedl Štefka. Prostor bude hlídat stráž ochrany přírody, za porušení zákazu může na místě udělit pokutu až do 5000 korun. Ve správním řízení může být pokuta citelně vyšší.

Omezení také posune dny, kdy se do jeskyně mohou podívat zájemci z řad veřejnosti. Z obvyklých květnových víkendů se termíny přesunou na druhou polovinu června.

Vzácní dravci se v Moravském krasu poprvé uhnízdili v roce 2016, a to po zhruba půl století. Loni vyvedly mláďata dva páry, včetně toho na Býčí skále.

Jeskyně Býčí skála leží ve střední části Moravského krasu. Podle vědců sloužila její přední část v době železné jako rituální obětiště. Badatel Jindřich Wankel našel na tomto místě koncem 19. století ostatky 40 lidí a mnoho vzácných předmětů. Za druhé světové války měli v jeskyni nacisté továrnu na výrobu leteckých motorů. Speleologové zpřístupňují malou část jeskyně veřejnosti před začátkem léta, každoročně si prostory prohlédne kolem 3000 zájemců.

Více informací naleznete zde.
reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist