https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomouc-testuje-chytre-kose-ktere-samy-poznaji-ze-jsou-plne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomouc testuje "chytré" koše, které samy poznají, že jsou plné

26.6.2019 00:17 | OLOMOUC (ČTK)
Tři "chytré" odpadkové koše byly minulý týden zkušebně instalovány v centru Olomouce a před vlakovým nádražím. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné.
Tři "chytré" odpadkové koše byly minulý týden zkušebně instalovány v centru Olomouce a před vlakovým nádražím. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | olomouc.eu
Tři "chytré" odpadkové koše byly minulý týden zkušebně instalovány v centru Olomouce a před vlakovým nádražím. Samy upozorní dispečink technických služeb, že jsou plné. Pokud se nová technologie osvědčí v provozu, tak by se moderní odpadkové koše mohly v budoucnu stát součástí městského mobiliáře.
 

"Přidaná hodnota tohoto koše by měla být v tom, že v koši je lisovací zařízení, které zmenší objem odpadků až šestinásobně. Je tam také snímací senzor, který bude online vysílat na dispečink informace o zaplněnosti koše," řekl minulý týden novinářům Radim Plachý z Technických služeb města Olomouce.

Moderní odpadkové koše by podle Plachého mohly zefektivnit složitý systém vysypávání a svozu stovek odpadkových košů v Olomouci. "Aby to celé fungovalo efektivně, je potřeba mít síť těchto nových košů dostatečně hustou. Koše by měly být umístěny v oblastech, kde se nejvíce zaplňují," podotkl Plachý.

Dva chytré koše byly minulý týden zkušebně instalovány v rušném prostoru před hlavním vlakovým nádraží, kde je rozmístěno několik desítek odpadkových košů, které už dosluhují. Pracovníci technických služeb musí tyto letité koše vyvážet i třikrát denně.

"Pokud bychom to tam osadili v plném počtu smart koši, tak odhadujeme, že by se vyvážely jednou či dvakrát týdně. To by byla obrovská úspora zejména lidských zdrojů a dopravy," upozornil Plachý.

Jeden takový odpadkový koš ale stojí zhruba 120.000 korun, což zatím v Olomouci limituje úvahy o pořízení většího počtu těchto moderních zařízení. Půlroční zkušební provoz tří košů by podle Plachého měl dát představu o tom, jak moc by se systém svozu zefektivnil a jaké by byly případné úspory.

Podle primátorova náměstka Matouše Pelikána (KDU-ČSL) radnice díky zkušebnímu provozu tří "chytrých" košů získá cenná data o odpadovém hospodářství. Pelikán ovšem upozornil, že smart košů by radnice musela pořídit více, aby tento systém byl funkční, což by vzhledem k jejich ceně znamenalo značné náklady. "Je to běh na dlouhou trať," dodal.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Petr Běhal
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist