https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomouc-testuje-nove-kontejnery-na-odpad-diky-naslapnemu-systemu-se-lepe-oteviraji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomouc testuje nové kontejnery na odpad, díky nášlapnému systému se lépe otevírají

3.3.2021 00:45 | OLOMOUC (ČTK)
Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Lidé se díky tomu nemusí nádoby dotýkat. Ilustrační foto
Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Lidé se díky tomu nemusí nádoby dotýkat. Ilustrační foto
Technické služby začaly v Olomouci testovat nový typ kontejnerů na komunální odpad, které mají nášlapný systém usnadňující otevírání a uzavírání nádob. Díky tomu je manipulace s kontejnery jednodušší a samozavíratelný systém brání přístupu hlodavců do útrob velkoobjemových nádob na odpad. V rámci pilotního projektu budou ve městě postupně instalovány tři desítky těchto kontejnerů. ČTK to sdělila Hana Vacová z Technických služeb města Olomouce.
 

Nové typy kontejnerů se díky nerezovému nášlapnému sytému lehce otevírají a následně po sešlápnutí pedálu i samy zavírají. Lidé se díky tomu nemusí nádoby dotýkat. Pohodlné zavírání víka pomocí pedálu má navíc zbránit přemnoženým hlodavcům ve snadném přístupu k potravě. První kontejnery s nášlapem byly zkušebně instalovány v ulicích Voskovcova a Janského. Další objednané kontejnery poputují do Lazecké a Kmochovy ulice.

"Prevence se v případě hlodavců, jako jsou myši, krysy a potkani, rozhodně vyplatí. Bojuje s nimi v podstatě každé větší město. Často si ale za podobnou situaci mohou lidé sami, protože kolem popelnic se válejí odpadky, které potkany přirozeně lákají a jsou jim snadným zdrojem obživy," uvedla Vacová.

Upozornila, že především na sídlištích nebo v okrajových částech města je často kolem popelnic velké množství odpadků. "Často je vidět otevřené kontejnery nebo vyhozené pytle vedle popelnic. To vše pochopitelně potkany láká," upozornila Vacová.

Problémy s odkládáním nespotřebovaných potravin řeší město hlavně od začátku pandemie a vyhlášení nouzového stavu. Za deratizaci, kterou má na starosti odbor životního prostředí, zaplatil magistrát loni přes půl milionu korun. Letos už vyslal deratizátory do okolí Rožňavské ulice a na Nové Sady. "Situace se začátkem letošního roku ještě výrazně zhoršila. Pokud by se nevyvíjela k lepšímu, mohou se náklady na likvidaci přemnožených hlodavců blížit k milionu korun," uvedl vedoucí odboru životního prostředí magistrátu Petr Loyka.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist