https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucka-zoo-poprve-chova-klokanky-krysi-a-ocekava-letos-mladata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucká zoo poprvé chová klokánky krysí a očekává letos mláďata

9.4.2023 00:25 | OLOMOUC (ČTK)
Klokánek krysí patří mezi nejmenší klokany pocházející z Austrálie. Spolu s dalšími devíti druhy je odborníky považován za předky pravých klokanů.
Klokánek krysí patří mezi nejmenší klokany pocházející z Austrálie. Spolu s dalšími devíti druhy je odborníky považován za předky pravých klokanů.
Foto | Michelle Bartsch / Flickr
Olomoucká zoo rozšířila svůj chov o klokánky krysí, což jsou jedni z nejmenších klokanů na světě. Klokánci byli kvůli své noční aktivitě umístěni v pavilonu netopýrů. Sameček a samička už v sobě našli zalíbení a zoo předpokládá, že chovný pár brzy přivede na svět potomky, sdělila Jitka Vokurková ze zoologické zahrady na Svatém Kopečku u Olomouce, která klokánky krysí dosud nikdy nechovala.
 

Klokánek krysí poskakuje při zemi a na první pohled připomíná spíš krysu než vačnatce. Klokánek dorůstá délky 34 až 38 centimetrů. Jeho hmotnost se pohybuje v rozmezí od 650 gramů do 1650 gramů. "Sameček, který přicestoval z Polska, se narodil v roce 2022 v zoo v Opole. Ihned po připojení k samičce si padli do oka a sdílí spolu spací místo pod palandou, kterou využívají kusu liščí. Budeme se těšit na mláďata od tohoto páru, kterých bychom se mohli dočkat již koncem tohoto roku," uvedla Vokurková.

V přírodě pije klokánek krysí vodu jen minimálně, jelikož si vystačí s vodou obsaženou v jeho nejoblíbenější potravě - houbách. Specializuje se na houby z příbuzenstva lanýžů, které mají převážně podzemní plodnice. Klokánek krysí je hledá pomocí čichu. "Byť se vzhledem ke konzumaci hub jedná o potravního specialistu, živí se i další rozmanitou rostlinnou potravou, ale i hmyzem a červy, které vyhrabává předníma nohama," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Klokánek krysí patří mezi nejmenší klokany pocházející z Austrálie. Spolu s dalšími devíti druhy je odborníky považován za předky pravých klokanů. Obývá především jihovýchodní Austrálii a Tasmánii.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist