https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucka-zoo-rozsirila-safari-o-vybeh-s-arktickymi-vlky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucká zoo rozšířila safari o výběh s arktickými vlky

28.6.2020 02:04 | OLOMOUC (ČTK)
Vlci Hudsonovi nejsou  podle zooložky tak divocí jako evropští nebo iberští vlci. Jsou mnohem klidnější, takže se zoo nebála do tohoto projektu jít.
Vlci Hudsonovi nejsou podle zooložky tak divocí jako evropští nebo iberští vlci. Jsou mnohem klidnější, takže se zoo nebála do tohoto projektu jít.
O výběh s arktickými vlky rozšířila zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce oblíbené safari, po kterém vozí návštěvníky turistický vláček. Svatokopecká zahrada se tak zařadila mezi několik málo zoo na světě, které zážitek pohybu mezi vlky svým návštěvníkům nabízí.
 

"Chtěli jsme přiblížit tato zvířata návštěvníkům. Do průjezdného výběhu jsme umístili osm vlků Hudsonových a naše očekávání se splnila. Vlci se k vláčku přibližují a lidé je díky tomu můžou pozorovat z větší blízkosti," řekla zooložka Jitka Vokurková.

Lidé se při jízdě mezi bílými vlky nemusí obávat o svoji bezpečnost. Vlci nejsou agresivní a vláček je navíc opatřen bezpečnostními roletami. "Vlci Hudsonovi nejsou tak divocí jako evropští nebo iberští vlci. Jsou mnohem klidnější, takže jsme se do tohoto projektu nebáli jít," řekla Vokurková. Adaptace osmi vlků na nový výběh i provoz turistického vláčku podle ní zabrala několik týdnů.

Třetí etapa postupně budovaného safari stála několik milionů korun. Dělníci v původních výbězích upravili svah i komunikace. Vybudována byla také dvojitá brána u výjezdu z vlčího výběhu, která zamezí případnému útěku zvířat.

Svatokopecká zoo zprovoznila první z pěti plánovaných etap safari zaměřenou na region Euroasie v roce 2013. O dva roky později návštěvníci zavítali do další části safari, která je věnována Africe a pobíhají v ní stáda velkých antilop a žirafy. Letos přibyli vlci a v příštích letech má následovat ještě australská a arktická safari.

Pět areálů safari, po kterých bude návštěvníky vozit vláček, má po dokončení zabírat 19 hektarů. Speciálním vláčkem se už nyní po prvních dvou částech safari ročně projedou desítky tisíc lidí.

Zoo na Svatém Kopečku patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Zoo chová na ploše 42 hektarů čtyři stovky druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o zhruba 1739 jedinců. Zoologická zahrada loni odchovala 172 mláďat. Zřizovatelem zahrady je olomoucký magistrát, který dotuje její provoz. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba půlku částky potřebné na provoz. Loni ji navštívilo na 350.000 lidí.


reklama

 
Petr Běhal
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist