https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucka-zoo-zahajila-prace-na-stavbe-africkeho-pavilonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucká zoo zahájila práce na stavbě afrického pavilonu

6.1.2017 12:13 | OLOMOUC (ČTK)
Stavební stroje se tento týden poprvé zaryly do zmrzlého plácku v Zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce, kde bude v nadcházejících týdnech zahájena stavba pavilonu zaměřeného na africkou faunu. Návštěvníci v něm už v létě uvidí oblíbené druhy afrických zvířat, jako jsou surikaty, damani, hrabáči nebo medojedi, řekla dnes ČTK mluvčí svatokopecké zoo Karla Břečková.
 

"Stavební firma začala s přípravou pozemku pro nový pavilon Kalahari. Pracovníci nyní odstraňují pařezy pokácených stromů. Pozemek tak čistí pro kopání základů," uvedla Břečková. Africký pavilon bude postaven na volné ploše v centrální části zoo mezi rybníčkem a nástupištěm safari vláčku. Pavilon, jehož součástí bude vnitřní prohlídková trasa, by měl být otevřen letos na začátku hlavní turistické sezóny. Město do jeho stavby investuje přibližně devět milionů korun.

Podle ředitele olomoucké zoo Radomíra Habáně získá zahrada díky africkému pavilonu nové a ne příliš obvyyklé druhy zvířat, které dosud nechovala. "Vnitřní prostor pavilonu bude navíc zatraktivněn i několika malými terarijními expozicemi a insektárii s živočichy vyskytujícími se v příslušné části Afriky," uvedl.

Svatokopecká zoo nyní chová surikaty pouze v malé expozici, která pro tento účel není zcela vhodná. Surikaty podle Břečkové přitom patří mezi nejoblíbenější chovaná zvířata. "Spolehlivě dokážou pobavit děti i dospělé," podotkla.

Damany skalní má zoo nyní ukryté v zázemí zahrady bez kontaktu s návštěvníky. Hrabáč kapský a medojed kapský jsou druhy, které v olomoucké zoo dosud vůbec nebyly chovány. V Evropě je má pouze několik zoologických zahrad.

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku postupně zatraktivňuje svoji nabídku, aby obstála v konkurenci ostatních zoo. V posledních letech investuje například do rozšiřování safari parku. Speciálním vláčkem se po volném výběhu ročně projedou desítky tisíc lidí.

Olomoucká zoo chová zhruba 370 druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o 1800 jedinců. Zřizovatelem zoologické zahrady je olomoucký magistrát, který její provoz dotuje. Zoo si vlastními aktivitami vydělá zhruba polovinu částky potřebné na provoz.

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku je dlouhodobě nejvyhledávanějším turistickým cílem v Olomouckém kraji. Předloni ale její návštěvnost kvůli nepříznivému počasí klesla. Branami zoo v roce 2015 prošlo 325.733 návštěvníků, meziročně o 31.176 méně. Loňská návštěvnost zatím nebyla zveřejněna.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Petr Běhal
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist