https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucka-zoologicka-zahrada-dokazala-prekonat-radu-problemu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoucká zoologická zahrada dokázala za 65 let existence překonat řadu problémů

7.3.2021 01:00 | OLOMOUC (ČTK)
Historie olomoucké zoologické zahrady se začala psát počátkem 50. let minulého století, kdy ve Smetanových sadech vznikl provizorní zoo koutek. Kvůli úspěchu u veřejnosti se začalo uvažovat o zřízení zoo. Souhlas ke zřízení zoo severovýchodně od obce Samotišky na Svatém Kopečku, který je vzdálen asi deset kilometrů od centra Olomouce, byl udělen místními úřady v březnu 1952. Původní rozloha byla asi 24 hektarů, nakonec se velikost celého areálu budoucí zoo ustálila na 42,5 hektarech.
 

Prvním ředitelem byl 8. března 1956 jmenován Václav Roubíček a slavnostně byla zoo otevřena v červnu téhož roku. Zpočátku měla zoo 17 zaměstnanců, většinou nadšenců, nyní má podle poslední výroční zprávy necelých 80 zaměstnanců.

Na přelomu 50. a 60. let hrozilo zoologické zahradě zrušení či přesun, ať už kvůli ztrátám nebo kvůli větší vzdálenosti od centra Olomouce. Zoo si nakonec svou existenci uhájila a již v 60. letech dosahovala roční návštěvnost přes 100 000, tedy o polovinu více, než například v roce 1958. V roce 1980 se už návštěvnost přehoupla přes 200 000.

Zoo je od loňského podzimu kvůli pandemii koronaviru zavřená. Jejími branami loni prošlo o 54 752 lidí méně než v předchozím roce, dohromady sem zamířilo 293 457 lidí. Návštěvnost pod hranicí 300 000 zástupci zahrady zaznamenali naposledy před 25 lety.

Další velké problémy čekaly na zoo v roce 2019, kdy orkán Eberhard smetl přibližně deset hektarů lesa, stovky metrů oplocení, bořila přístřešky a rozbíjela střechy.

Zoo na Svatém Kopečku má za normálních okolností otevřeno celoročně a patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Chová celkem čtyři sta druhů zvířat a ošetřovatelé pečují o více než 1700 jedinců. Zoo Olomouc patří například k největším chovatelům oryxů jihoafrických v Evropě, po tomto vzácném rohatém sudokopytníkovi je pojmenován i místní časopis, a vede také plemennou knihu kozorožců kavkazských.

I přes řadu omezení zaznamenala olomoucká zoo loni řadu chovatelských úspěchů. Návštěvníky mohla potěšit mláďata lemurů, klokanů, surikat nebo mládě žirafy Rothschildovy či velblouda dvouhrbého. Za významný je považován odchov hrabáče kapského, mravenečníka čtyřprstého, lvíčka zlatého nebo dlouho očekávané mládě lenochoda dvouprstého. Naposledy se zoo rozšířila o sedm nových terárií, dvě insektária a velkou nádrž v expozici věnované terarijním zvířatům. Modernizace expozice s varany, užovkami, leguány a cizokrajným hmyzem stála bezmála 817 000 korun.

K dalším oblíbeným místům olomoucké zoo patří 32 metrů vysoká rozhledna z roku 1974, ze které lze za příznivého počasí spatřit i horu Praděd. Návštěvníci, kteří se chtějí z jejího vrcholu rozhlédnout do kraje, musí zdolat 128 schodů.

V roce 2013 také zoo zprovoznila první z několika safari, po kterém vozí návštěvníky oblíbený turistický vláček. První etapa byla zaměřená na region Euroasie, o dva roky později návštěvníci zavítali do další části safari, která je věnována Africe a pobíhají v ní stáda velkých antilop a žirafy. Loni přibyli vlci a v příštích letech má následovat ještě australská a arktická safari.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist