https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/olomoucti-biologove-si-dovezli-z-expedice-nejvetsiho-brouka-sveta
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Olomoučtí biologové si dovezli z expedice největšího brouka světa

9.2.2016 14:47 | OLOMOUC (ČTK)
Ačkoliv je titán sběratelsky i odborně velmi atraktivní, vědci o něm příliš informací paradoxně nemají
Ačkoliv je titán sběratelsky i odborně velmi atraktivní, vědci o něm příliš informací paradoxně nemají
Olomoučtí biologové společně s kolegy z Ostravské univerzity přivezli ze své expedice v Amazonii živého největšího brouka světa, titána obrovského. Samec je dlouhý přes 15 centimetrů a váží 35 gramů. Podle vědců je možnost spatřit takového živého brouka naprosto výjimečná, exemplář se zřejmě nevyskytuje ani ve sbírkách tuzemských muzeí. Odborníci jej chytili v deštných pralesích ve Francouzské Guyaně, v těchto dnech jej zkoumají na půdě olomoucké přírodovědecké fakulty.
 

"Vidět u nás živého brouka tohoto kalibru je naprosto výjimečné. Dokonce i sbírkového jedince v našich muzeích v podstatě nenajdeme. Do České republiky přivezl poprvé a doposud naposled živého titána amatérský sběratel před více než 15 lety. Náš exponát týden studovali kolegové Ostravské univerzity, nyní je tato možnost u nás v Olomouci," uvedl jeden z členů expedice Tomáš Kuras.

Titán obrovský se vyskytuje pouze v Amazonii, kde je vázán na původní deštné pralesy. Chytit jej podle vědců není snadné, řada expedic, které za ním zamířila, se tak vrátila s nepořízenou. Olomoucko-ostravská výprava uspěla třetí noc. "My jsme měli obrovské štěstí. A to navzdory tomu, že letošní období dešťů v regionu nebylo příliš vydatné na srážky, což těmto broukům nesvědčí. Podle našich informací se v oblasti, kde jsme byli, letos podařilo chytit jen tři jedince. Brouk, kterého jsme přivezli, je navíc nadprůměrně velký jedinec," doplnil Kuras.

Odborníci museli při odchytu použít silný zdroj světla a na lov vyrážet vždy až po půlnoci. Tmavě hnědý brouk s dlouhými tykadly je totiž aktivní jen pozdě v noci. Ke světlu přilétá neslyšně pouze na zhruba deset až 15 metrů a pak doslova spadne na zem. V ten okamžik jej musí entomolog na zemi najít a pohotově odchytit, než se opět ztratí v pralesní tmě. Světlem lze přilákat pouze samečky, samičky aktivně patrně vůbec nelétají.

Ačkoliv je titán sběratelsky i odborně velmi atraktivní, vědci o něm příliš informací paradoxně nemají. Jeho pozorováním na půdě katedry ekologie a životního prostředí přírodovědecké fakulty se nyní budou snažit zaplnit mezery ve znalostech o tomto unikátním druhu. Nové informace mohou být podle nich v budoucnu významné třeba právě pro jeho ochranu ve volné přírodě.

Titána obrovského poprvé popsal švédský přírodovědec Carl Linné, živý exemplář však k dispozici neměl. Pozůstatek tohoto brouka objevil až v roce 1910 v rybím žaludku německý lovec orchidejí Wörner. Brouka si hodlal odvézt domů, většinu z něj mu však sežrali mravenci, takže do Evropy nakonec přivezl jen jeho torzo. Prvního živého brouka se entomologům podařilo chytit údajně až v roce 1958. Od té doby se vzácně objevuje v muzejních či soukromých sbírkách. Největší zdokumentovaný titán obrovský měří 16,7 centimetrů. Sběratelská hodnota takového brouka se pohybuje podle olomouckých přírodovědců ve stovkách tisíců korun, odborná hodnota je však nevyčíslitelná.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Alena Horáková
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist