https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/omansti-jeskynari-zkoumaji-podzemi-v-jemenu-kde-podle-legend-sidli-dzinove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ománští jeskyňáři zkoumají podzemí v Jemenu, kde podle legend sídlí džinové

1.10.2021 02:04 (ČTK)
Ománští speleologové začali prozkoumávat legendární šachtu Barhút ve východním Jemenu. Jemenské úřady ji nikdy nenechaly probádat, místní lidé se jí vyhýbají, protože podle nich vede do pekla, kde přebývají duchové, o čemž svědčí pach stoupající z hlubiny.
 

Jak napsala agentura AFP, do podzemní jámy hluboké přes 100 metrů se dá dostat třicetimetrovým otvorem. Leží ve východojemenské provincii Mahra. Jeskyňáři ze sousedního Ománu se tam spustili a uvnitř našli hady, mrtvá zvířata a šedé či zelené jeskynní perly vzniklé z vodních kapek. Kromě pachu z mrtvých zvířecích těl ale neobjevili nic nadpřirozeného ani žádný specifický zápach.

"Jsou tam hadi, ale když je nerušíte, nic vám neudělají. Říkali jsme si, že tento projekt odhalí nové jemenské krásy a část tamní historie," řekl šéf skupiny a profesor geologie na německé technice v Ománu Muhammad Kindí, jemuž také patří poradenská firma důlního a ropného průzkumu. "Odebrali jsme vzorky z vody, skály, půdy a několika mrtvých zvířat, ale musíme je teprve prozkoumat," dodal Kindí, jehož skupina o průzkumu vydá zprávu.

Jemenské úřady v červnu sdělily, že netuší, co se skrývá v jámě staré podle nich "miliony" let. Nikdo z Jemenců se zatím na dno vstupního tvoru nedostal. "Byli jsme v ústí vstupu, dostali jsme se do hloubky padesáti šedesáti metrů a zjistili, že jsou uvnitř podivné věci. Je to velmi tajemné," řekl generální ředitel místního úřadu geologických a minerálních studií Saláh Bábhajr.

Generace Jemenců si předávají legendy, podle nichž v té "pekelné díře" žijí zlí duchové, džinové. Lidé z okolí se k vstupu nepřibližují ani o Barhútu nemluví, aby nepřivolali neštěstí.

O účinnosti jejich metody se dá pochybovat, protože jak napsala AFP, Jemen má neštěstí víc než dost. Sedm let se tam bojuje, což zaplatily životem desítky tisíc lidí a miliony obyvatel ztrátou domovů. Podle OSN panuje v třicetimilionovém Jemenu nejhorší humanitární krize na světě. Množství lidí tam čelí hladu a na pomoci je závislých 80 procent občanů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist