https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ombudsman-ostre-zkritizoval-urady-za-rozhodovani-o-golfovem-hristi-v-hluboke-nad-vltavou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ombudsman ostře zkritizoval úřady za rozhodování o golfovém hřišti v Hluboké nad Vltavou

17.2.2003 17:01 | PRAHA/BRNO (EkoList)
Městský úřad v Hluboké nad Vltavou a bývalý Okresní úřad v Českých Budějovicích se dopustily hrubého porušení zákona. Jednoznačně to vyplývá ze stanoviska ombudsmana, který na podnět občanského sdružení Ekologický právní servis (EPS) přezkoumal rozhodování úřadů týkající se výstavby golfového hřiště v Hluboké nad Vltavou.
 

Golfové hřiště v Hluboké nad Vltavou se siluetou zámku v pozadí
Foto: Jan Stejskal/EkoList

O výstavbu golfového hřiště už několik let usiluje akciová společnost Hluboká Invest. Jejím záměrem je vybudovat osmnáctijamkové hřiště o rozloze asi 75 hektarů, které by splňovalo přísné mezinárodní parametry pro golfová hřiště. Proti jsou však občanská sdružení Jihočeské matky, Calla, českobudějovický Památkový ústav a Agentura ochrany přírody a krajiny. Hřiště by totiž mohlo ohrozit několik zvláště chráněných druhů živočichů a krajinný ráz okolí hlubockého zámku. Stavební úřad v Hluboké a českobudějovický okresní úřad (OkÚ) stavbu opakovaně povolují, Ministerstvo životního prostředí (MŽP) pak tato rozhodnutí ruší.

Podle ombudsmana přitom ze stanovisek stavebního úřadu v Hluboké a Referátu životního prostředí okresního úřadu (OkÚ-RŽP) zřetelně vyplývá, že se oba správní orgány "zcela vědomě podílely na cílené snaze investora obejít zákon a v této snaze jej svým jednáním podpořily a zaštítily". "Takové postupy správních orgánů jsou v příkrém rozporu s principy demokratického právního státu a dobré správy," uvedl ve svém stanovisku doslova ombudsman Otakar Motejl.

Jeho rozhodnutí dnes uvítal Pavel Doucha z EPS. "Ombudsman potvrdil všechny výhrady, které vůči činnosti správních orgánů vznesly ekologické organizace," řekl EkoListu. Jak ale Doucha dodává, stanovisko ombudsmana není závazné. Nepředpokládá proto, že by si s ním úřady, které dosud obcházely zákon, lámaly hlavu.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist