https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/omezeni-kvuli-koronaviru-zlepsila-kvalitu-ovzdusi-na-slovensku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Omezení kvůli koronaviru zlepšila kvalitu ovzduší na Slovensku

4.5.2020 00:20 | BRATISLAVA (ČTK)
Na Slovensku se v souvislosti s opatřeními proti koronaviru zlepšila kvalita ovzduší. / Ilustrační foto
Na Slovensku se v souvislosti s opatřeními proti koronaviru zlepšila kvalita ovzduší. / Ilustrační foto
Ve městech na Slovensku se po snížení objemu dopravy v souvislosti s opatřeními proti koronaviru zlepšila kvalita ovzduší, sledovaných znečišťujících látek ubylo. Vyplývá to z analýzy Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMU), který analyzoval vývoj znečištění pocházejícího z dopravy.
 

Meteorologové zkoumali období od 13. března do 13. dubna, tedy první měsíc po zavedení karanténních opatření, jež vedly například k uzavření škol, nákupních center, zákazu hromadných akcí či k omezení veřejné dopravy. Řada lidí přitom pracovala z domova.

Ve sledovaném období znečištění oxidy dusíku (NOx) v městských měřících stanicích na Slovensku oproti desetiletému průměru z let 2010 až 2019 kleslo o 28,5 procenta a koncentrace prachových částic PM10 o 8,5 procenta. Největší množství oxidů dusíku pochází z dopravy.

K výraznému poklesu znečištění došlo podle meteorologů hlavně na stanicích umístěných u dopravních uzlů, a to během dne. Například na jedné z velkých křižovatek v Bratislavě se v dopravní špičce koncentrace NOx oproti dlouhodobému průměru snížila téměř o dvě třetiny.

Díky koronavirovým omezením se zlepšila kvalita ovzduší ve vícero evropských zemích. Podle studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší Evropané byli od 26. března do 24. dubna vystaveni v průměru o 37 procent menšímu množství oxidu dusičitého, který se do vzduchu dostává zejména kvůli silniční dopravě. Objem pevných a kapalných částic, které vznikají kvůli dopravě, průmyslu nebo vytápění budov uhlím, byl o 12 procent nižší než obvykle.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist