https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/online-aukce-rohu-nosorozcu-prilakala-mene-kupcu-nez-se-cekalo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Online aukce rohů nosorožců přilákala méně kupců, než se čekalo

28.8.2017 08:00 | JOHANNESBURG (ČTK)
V JAR žije zhruba 20.000 nosorožců, což je asi 80 procent celosvětové populace. Ale v posledních letech země utrpěla rekordní ztráty kvůli pytlákům. Za poslední desetiletí zabili pytláci v Africe více než 7100 nosorožců. / ilustrační foto
V JAR žije zhruba 20.000 nosorožců, což je asi 80 procent celosvětové populace. Ale v posledních letech země utrpěla rekordní ztráty kvůli pytlákům. Za poslední desetiletí zabili pytláci v Africe více než 7100 nosorožců. / ilustrační foto
Kontroverzní internetová aukce rohů nosorožců, která skončila v pátek, přilákala méně kupců, než se čekalo, informoval zpravodajský server The Guardian s odvoláním na právní zástupce organizátora dražby Johna Huma, který v Jihoafrické republice vlastní největší nosorožčí farmu na světě.
 

Hume "úspěšně ukončil první legální dražbu nosorožčích rohů na světě", uvedli právníci v prohlášení. "Aukce přitáhla méně dražitelů a vedla k nižšímu prodeji, než se čekalo," dodali. "Ovšem tímto krokem byl obnoven legální domácí obchod s rohy a otevřela se cesta pro budoucí prodeje."

Aukce se musela o dva dny odložit kvůli protestům ochránců přírody, podle nichž prodej povzbudí pytláky a je ranou pod pás 40 let trvajícímu celosvětovému zákazu obchodu s nosorožčími rohy.

Hume na své farmě severně od Johannesburgu chová 1500 nosorožců a nashromáždil šest tun jejich rohů. Ty svým zvířatům nechává odříznout poté, co jsou uspána. Tato technika je podle něj humánní a odrazuje pytláky.

V online aukci měl Hume v plánu prodat 264 kusů rohů v celkové váze 500 kilogramů. Na příští měsíc plánuje další aukci, tentokrát tradiční, tedy mimo internet.

Jihoafrická vláda nijak nekomentovala dražbu nosorožčích rohů, která se mohla uskutečnit poté, co jihoafrický nejvyšší soud letos v dubnu zrušil osmileté moratorium na domácí obchod s rohy nosorožců.

V JAR žije zhruba 20.000 nosorožců, což je asi 80 procent celosvětové populace. Ale v posledních letech země utrpěla rekordní ztráty kvůli pytlákům. Za poslední desetiletí zabili pytláci v Africe více než 7100 nosorožců.

Důvodem jsou nosorožčí rohy, které jsou vysoce ceněné v asijské tradiční medicíně, přestože je tvoří zrohovatělý keratin - tedy stejná látka, jaká je například v lidských nehtech.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist