https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opava-chce-do-boje-se-jmelim-letos-investovat-sest-milionu-kc
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opava chce do boje se jmelím letos investovat šest milionů Kč

9.3.2020 00:08 (ČTK)
Opavský magistrát chce do boje se jmelím letos investovat šest milionů korun. / Ilustrační foto
Opavský magistrát chce do boje se jmelím letos investovat šest milionů korun. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Opavský magistrát chce do boje se jmelím letos investovat šest milionů korun. Opatření se dotkne asi 500 stromů. Přibližně 100 z nich se bude kácet. Řekla to mluvčí radnice Lada Dobrovolná. Jmelí, kvůli kterému dřeviny masivně chřadnou, stromy ve větší míře napadá v posledních letech. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné.
 

Město předpokládá, že by na likvidaci parazita mohlo získat dotaci až ve výši 85 procent předpokládaných nákladů. "Pokud dotaci nedostaneme, nebudeme moci opatření provést najednou v takovém rozsahu. Budeme pak postupovat po etapách," dodal primátor Tomáš Navrátil (ANO).

Jmelí napadá často lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Napadených druhů dřevin postupně ale přibývá, a jmelí tak napadá například ořešáky, jilmy či hrušně.

Některá města v kraji investují ročně až desetitisíce korun do likvidace jmelí. Parazitickou rostlinu, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce se hovoří o kalamitním stavu. Kraj proto loni v červnu navrhl změnu zákona, kterou chce bojovat proti jmelí a dalším škůdcům na dřevinách.

Kraj požaduje, aby vlastníkům dřevin bylo možné ze zákona nařídit zásah proti těmto škůdcům. Majitelé pozemků s napadenými stromy nebo keři by museli respektovat pokyny k ošetření napadené dřeviny. "Iniciativa vznikla hlavně kvůli enormnímu šíření jmelí, kvůli kterému dřeviny masivně chřadnou. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné. Úřady dosud neměly možnost zásah proti škůdci nařídit, takže se expanze jmelí dostala do neúnosného až kalamitního stavu. Proto za Moravskoslezský kraj poslancům předložím návrh, díky kterému se vzniklá situace bude moci intenzivněji řešit," uvedl už dříve hejtman Ivo Vondrák (ANO).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist