https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opavska-radnice-bude-od-podzimu-likvidovat-jmeli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opavská radnice bude od podzimu likvidovat jmelí

11.6.2020 13:27 | OPAVA (ČTK)
Některá města v kraji investují ročně do likvidace jmelí až desetitisíce korun. Parazitickou rostlinu, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce se hovoří o kalamitním stavu.
Některá města v kraji investují ročně do likvidace jmelí až desetitisíce korun. Parazitickou rostlinu, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce se hovoří o kalamitním stavu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Hans / Pixabay
Opavská radnice bude od podzimu likvidovat jmelí. Na prořezávání či kácení stromů napadených parazitem získala jako první město v České republice dotaci 5,1 milionu korun. Dalších 1,4 milionu korun do projektu investuje město ze svého rozpočtu. Podle odporníků je třeba ve městě a jeho částech ošetřit více než 500 stromů, řekl náměstek primátora Michal Jedlička (KDU-ČSL).
 

Jmelí, kvůli kterému dřeviny ve velkém chřadnou, stromy ve větší míře napadá v posledních letech. Odumřelé stromy nebo jejich uschlé větve pak mohou být i nebezpečné. Napadá často lípy, jabloně, vrby, javory, hlohy, borovice nebo jedle. Napadených druhů dřevin ale přibývá, a jmelí tak napadá například i ořešáky, jilmy či hrušně.

"Postupovat budeme po etapách. Práce budou zahájeny na podzim letošního roku a potrvají do února 2022. Celkem se projekt bude týkat 506 stromů. Z nich 115 je napadeno natolik, že budou muset být pokáceny. U zbývajících budou napadené části prořezány," řekl náměstek.

Primátor města Tomáš Navrátil (ANO) řekl, že v projektu se počítá i s náhradní výsadbou. "Místo každého vykáceného stromu bude na jeho místě vysazen nový," uvedl.

Některá města v kraji investují ročně do likvidace jmelí až desetitisíce korun. Parazitickou rostlinu, kterou rozšiřují zejména ptáci, se v regionu nedaří zastavit a podobně jako u kůrovce se hovoří o kalamitním stavu. Kraj proto loni v červnu navrhl změnu zákona, kterou chce bojovat proti jmelí a dalším škůdcům na dřevinách.

Kraj požaduje, aby vlastníkům dřevin bylo možné ze zákona nařídit zásah proti těmto škůdcům. Majitelé pozemků s napadenými stromy nebo keři by museli respektovat pokyny k ošetření napadené dřeviny.


reklama

 
David Moravec
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist