https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opice-vysoudila-ctvrtinu-prijmu-ze-sveho-autoportretu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opice "vysoudila" čtvrtinu příjmů ze svého autoportrétu

12.9.2017 10:31 | PRAHA (ČTK)
Podle soudu nemá makak na své selfie autorská práva. Strany soudní pře se nyní dohodly, že část příjmů půjde na ochranu makaků. Ilustrační snímek.
Podle soudu nemá makak na své selfie autorská práva. Strany soudní pře se nyní dohodly, že část příjmů půjde na ochranu makaků. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Americký fotograf, jehož proslavil autoportrét pořízený indonéským makakem, bude muset čtvrtinu příjmů ze snímků této opice věnovat na ochranu jejího druhu. Podle agentury AP se na tom dohodly obě strany soudní pře, v níž fotografa Davida Slatera žalovala organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA). Soud sice již dříve rozhodl, že opice nemá na své selfie autorská práva, nyní se však ochránci zvířat dočkali alespoň částečné satisfakce.
 

Celý mediálně sledovaný spor se točil kolem série fotek, kterou Slater pořídil v roce 2011 během cesty na indonéský ostrov Sulawesi, kde se snažil zachytit život makaků chocholatých. Zvědavý opičák Naruto mu tehdy v nestřežené chvíli sebral položený foťák a začal si s ním hrát s ostatními členy své tlupy, přičemž několikrát zmáčkl spoušť. Výsledkem byla mimo jiné známá fotografie zveřejněná mnoha světovými médii.

PETA se nejprve pokoušela vysoudit pro opičáka autorská práva na jeho selfie, což ovšem soud loni odmítl. Nyní dospěla alespoň k dohodě o části příjmů a čtvrtina budoucích zisků spojených s fotografiemu půjde na ochranu makaků v Indonésii. "PETA a David Slater se shodují, že tento případ je významný v otázce posouvání limitů pro rozšíření zákonných práv živočichů mimo lidský druh, které oba (účastníci sporu) podporují a budou každý nadále pokračovat ve své práci na jeho dosažení," uvedli PETA a Slater ve společném prohlášení.

Fotografův advokát se nevyjádřil k otázce, kolik peněz jeho klientovi dosud snímky vynesly.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist