https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/opravene-moravske-namesti-v-brne-vyhralo-soutez-park-roku-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Opravené Moravské náměstí v Brně vyhrálo soutěž Park roku 2023

20.10.2023 10:42 | BRNO (ČTK)
Zrekonstruovaný a oceněný park na Moravském náměstí v Brně.
Zrekonstruovaný a oceněný park na Moravském náměstí v Brně.
Vítězem soutěže Park roku 2023 se stal park na Moravském náměstí v centru Brna. Porotci ocenili například pestrou kombinaci květin, ošetřené původní vzrostlé stromy či dominantní vodní plochu. Pětičlenná odborná porota kromě hlavní ceny udělila tři další ceny a tři čestná uznání. Soutěž pořádá Svaz zakládání a údržby zeleně od roku 2003, letos se do ní přihlásilo 30 děl krajinářské architektury. Výsledky soutěže organizátoři vyhlásili včera v Humpolci na Jihlavsku.
 

"Prostor parkového náměstí byl živý a plný lidí různých sociálních skupin a věkových kategorií. Návštěvníci si rádi poseděli u vody nebo u šálku kávy, uspořádali piknik na trávníku, hráli hry nebo se procházeli,“ popsal atmosféru brněnského parku při hodnocení člen poroty, slovenský krajinářský architekt Attila Tóth. Kontrastem k živé kavárně s terasou a hřištěm propojující park s rušnou ulicí jsou protější travnaté plochy a trvalkové záhony ve stínu stromů. Návštěvníkům poskytují stín a ochlazení v období klimatických výkyvů. "Ocenili jsme také ochranu kořenů původních stromů a úpravu prokořenitelného prostoru ještě před stavebními pracemi a zamezení zhutnění půdy, což přispěje k plnohodnotnému rozvoji bohatého stromového, keřového i bylinného patra," uvedl další člen poroty, zahradník Aleš Kurz.

Zrekonstruovaný a oceněný park na Moravském náměstí v Brně.
Zrekonstruovaný a oceněný park na Moravském náměstí v Brně.

Porota kromě hlavní ceny udělila i tři další ceny a tři čestná uznání. Druhým favoritem na nejvyšší stupínek byl citlivě obnovený Jubilejní park ve Znojmě. "Při vstupu do parku jsme se přenesli do meziválečného období. Autentické a kvalitně zrestaurované dílo Josefa Kumpána svědčí o kvalitě projektu i obětavé péči města," uvedl Tóth.

Nová podoba Božetěchova sadu v brněnském Králově Poli je podle poroty naopak příkladem moderního a soudobého přístupu, který respektuje genia loci místa, ale zároveň potřeby současných obyvatel. O historický průzkum se opírali také autoři oceněné proměny zámeckého parku v Bruntálu, kde podle porotců žádný ze zásahů v parku nepůsobí nepatřičně a vše je precizně řízeno s citem pro historické hodnoty.

Čestná uznání získaly lesopark Pod Kalichem v Sušici za řešení protipovodňových opatření přírodě blízkým způsobem, území bývalých kasáren ve Vysokém Mýtě, jehož revitalizací vznikl prostor pro sportování a trávení volného času, a nově upravený prostor mezi školami směrem k divadlu v Červeném Kostelci na Náchodsku.

V anketě o cenu veřejnosti si vítězství odnesla znovuzrozená zahrada vily Panowských v Ivančicích na Brněnsku. Získala přes 17 000 hlasů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist