https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/orangutani-v-basilejske-zoo-zkrizili-plany-chovatelu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Orangutani v basilejské zoo nehleděli na plány chovatelů a spářili se i přes plot

9.2.2019 05:10 | PRAHA (ČTK)
V případě malé Padmy se však ukázalo, že její matka před svým partnerem Budim, kterého jí vybrali lidé, dala přednost 18letému samci Vendelovi. Překážkou jim nebyl ani plot, který odděluje výběhy. Ilustrační snímek.
V případě malé Padmy se však ukázalo, že její matka před svým partnerem Budim, kterého jí vybrali lidé, dala přednost 18letému samci Vendelovi. Překážkou jim nebyl ani plot, který odděluje výběhy. Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
O tom, že příroda je leckdy mocnější než člověk a jeho plány, svědčí případ orangutanů sumaterských ze zoologické zahrady ve švýcarské Basileji. Tamní chovatele zaskočil výsledek testů DNA u samičky narozené loni v létě, protože se ukázalo, že jejím otcem je jiný samec, než předpokládali. O případu informuje zoo na svých internetových stránkách.
 

V basilejské zoologické zahradě žije devět orangutanů. Jsou rozděleni do tří skupin, kdy v každé žije samec, samice a jedno mládě. Jedenáctileté samici Maje se loni v srpnu narodilo mládě, které dostalo jméno Padma. Samcem, s nímž Maja sdílí výběh, je 14letý Budi.

V Basileji jsou mláďatům orangutanů v rámci programu na záchranu ohrožených druhů odebírány vzorky DNA a jejich výsledky pak zoologové porovnávají s DNA matky a potenciálních otců.

Až dosud výsledky testů nepřinášely žádná překvapení, uvádějí zoologové. V případě malé Padmy se však ukázalo, že její matka před svým partnerem Budim, kterého jí vybrali lidé, dala přednost 18letému samci Vendelovi. Překážkou jim nebyl ani plot, který odděluje výběhy.

"Z biologického hlediska tento výsledek tak překvapivý není," uvádí basilejská zoo. Vendel má jako jediný z tamních samců lícní valy. Takové jedince si orangutaní samice prý vybírají coby otce svých potomků i ve volné přírodě raději než samce bez tohoto nepřehlédnutelného prvku v obličeji. Vendel je navíc mezi basilejskými samci dominantní.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist