https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/organizace-apeluje-u-indoneskeho-velvyslance-kvuli-zachrane-slona
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Organizace apeluje u indonéského velvyslance kvůli záchraně slona

16.10.2018 00:27 | PRAHA (ČTK)
Nezisková organizace Prales dětem včera předala na indonéské ambasádě v Praze dopis pro velvyslance Aulia A. Rachmana s apelem na urychlení záchrany ohroženého slona sumaterského v oblasti Subulusalam v provincii Ačeh v Indonésii. / Ilustrační foto
Nezisková organizace Prales dětem včera předala na indonéské ambasádě v Praze dopis pro velvyslance Aulia A. Rachmana s apelem na urychlení záchrany ohroženého slona sumaterského v oblasti Subulusalam v provincii Ačeh v Indonésii. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nezisková organizace Prales dětem včera předala na indonéské ambasádě v Praze dopis pro velvyslance Aulia A. Rachmana s apelem na urychlení záchrany ohroženého slona sumaterského v oblasti Subulusalam v provincii Ačeh v Indonésii. Na akci Operace Sloni se podílí české i indonéské organizace, k záchraně je ale potřeba oficiální schválení Vládní organizací pro ochranu přírody BKSDA. Na tiskové konferenci to včera řekl předseda organizace Prales dětem Milan Jeglík.
 

Prales dětem před několika dny začal se záchrannou akcí dvou ohrožených slonů - mláděte a jeho matky - z palmových plantáží. Matku se však nedaří najít, jde tedy zejména o mladší z obou zvířat, asi desetiletou samici. "Bloudí krajinou palmových plantáží, mezi příkopy, nemá šanci se vrátit zpět do přirozeného prostředí tropického deštného pralesa bez lidské pomoci," uvedl Jeglík.

Podle organizace bylo v posledních zhruba šesti letech lidmi zabito šest slonů z jedné rodiny. "Sloni například pojídají úrodu na zahrádkách nebo požírají sazenice palem olejových, což je pro lidi a společnosti neúnosné. Převracejí i domky. Z hlediska ochrany přírody chybí komunikace s lidmi. BKSDA by měla řešit i vzdělávání a osvětu. Pokud s lidmi nepracují, dochází ke konfliktům a místní berou zákon do svých rukou," doplnil Jeglík.

Indonéská armáda slíbila přesun slona do státní rezervace vrtulníkem, brání tomu však podle Jeglíka pomalé jednání tamní organizace BKSDA Ačeh. "Chybí razítko od šéfa organizace v provincii Ačeh pana Sapta," poznamenal.

V Africe je podle něj převoz zvířat běžnou praxí například u nosorožců nebo právě slonů. V Indonésii ale nikdy taková akce zorganizována nebyla. "Nechceme po indonéské vládě ani korunu, my a dalších šest organizací podporujeme záchranný program i finančně," uvedl Jeglík s tím, že organizace Prales dětem poskytla přes 210.000 korun určených na zaplacení vrtulníku pro záchrannou misi.

Spolek Prales dětem je nezisková nevládní organizace, která se zaměřuje na ochranu přírody a zvířat v ekosystému Leuser na Sumatře v Indonésii. Činnost spolku je financována sponzory či prodejem propagačních předmětů. Prvním projektem společnosti byla rezervace Green Life, v jejímž rámci chrání deštný prales a přirozená teritoria ohrožených druhů zvířat, například orangutana nebo tygra sumaterského. Od ledna příštího roku se chce Prales dětem věnovat také ochraně mořských želv.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist