https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-obnovili-hnizda-ktera-kdosi-ucpal-montazni-penou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové obnovili hnízda, která kdosi ucpal montážní pěnou

8.5.2018 00:20 | ČEJKOVICE (ČTK)
Pachatel ucpal montážní pěnou vletové otvory (na obrázku) do šesti desítek hnízd vzácné vlhy pestré loni na konci května. Desítka hnízd byla obsazená, ptáci sedící na vejcích se tak nemohli dostat dovnitř ani ven, hrozilo, že uhynou. Hnízda se naštěstí brzy podařilo znovu uvolnit.
Pachatel ucpal montážní pěnou vletové otvory (na obrázku) do šesti desítek hnízd vzácné vlhy pestré loni na konci května. Desítka hnízd byla obsazená, ptáci sedící na vejcích se tak nemohli dostat dovnitř ani ven, hrozilo, že uhynou. Hnízda se naštěstí brzy podařilo znovu uvolnit.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ČIŽP
Ornitologové a dobrovolníci v Čejkovicích na Hodonínsku obnovili hnízda ptákům, které loni kdosi ucpal montážní pěnou. V tiskové zprávě to včera uvedl Gašpar Čamlík z jihomoravské pobočky České společnosti ornitologické. Případ ucpání desítek hnízd ptáků vyšetřovala i policie, pachatele ale nenašla.
 

Pachatel ucpal montážní pěnou vletové otvory do šesti desítek hnízd vzácné vlhy pestré loni na konci května. Desítka hnízd byla obsazená, ptáci sedící na vejcích se tak nemohli dostat dovnitř ani ven, hrozilo, že uhynou. Hnízda se naštěstí brzy podařilo znovu uvolnit, poblíž byli náhodou pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Vlhy jsou podle ornitologů ale velmi citlivé na rušení a na svá hnízda se tehdy už nevrátily. Letos ještě před návratem ptáků ze zimovišť ornitologové zorganizovali akci spojenou s úpravou poničené hnízdní stěny a jejího okolí. "Aby se situace z loňského roku neopakovala, rozhodli jsme se spojit přímo s obcí Čejkovice a uspořádat akci cílenou primárně na veřejnost," uvedl Zbyněk Janoška z České společnosti ornitologické.

Kromě ornitologů se tak obnovy hnízd zúčastnili i místní skauti a další dobrovolníci. Hnízdní stěnu pro ptáky zvětšili a očistili, aby se vlhám usnadnilo hnízdění. "Vlhy si hloubí nory v sypkém materiálu. Očištění stěny od ztvrdlé hlíny a písku jim umožní hrabání. Zároveň preferují vyšší kolmé stěny, kde jim hrozí menší riziko predace," uvedl Čamlík.

Případ ucpání desítek hnízd ptáků řešila i policie, a to jako týrání zvířat a neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy. Pachatele ale nezjistila, za necelého půl roku případ odložila.

Vlha pestrá patří mezi silně ohrožené druhy živočichů. Ornitologové odhadují, že v Česku hnízdí 800 až 1000 párů, a to především na jižní a jihovýchodní Moravě. Hnízdo si vlha pestrá staví na konci nory, kterou buduje v písčitých nebo hlinitých přírodních stěnách.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist