https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-odrazuji-od-utoku-na-havrany-jsou-pomerne-vzacni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové odrazují od útoků na havrany, jsou poměrně vzácní

25.5.2018 04:36 (ČTK)
V Česku jsou hnízdící havrani (na obrázku) docela vzácní, podle loni skončeného mapování se objevují jen na sedmi procentech území, hnízdění se podařilo prokázat dokonce jen na čtyřech procentech území, většinou v blízkosti větších řek.
V Česku jsou hnízdící havrani (na obrázku) docela vzácní, podle loni skončeného mapování se objevují jen na sedmi procentech území, hnízdění se podařilo prokázat dokonce jen na čtyřech procentech území, většinou v blízkosti větších řek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Česká ornitologická společnost upozornila včera na množící se útoky lidí proti havranům. Ochránci odsuzují hlavně shazování hnízd nebo střílení vzduchovkou, které bylo podle nich zaznamenáno například na Táborsku a Chrudimsku. Havran polní přitom patří mezi poměrně vzácné druhy.
 

Podle atlasu ptáků, který je dostupný na internetu, hnízdí havrani v Česku na málo místech. Dříve byly jejich počty vysoké, od minulého století ale populace kolísá. Souvisí to se zásahy člověka do krajiny i s přímým pronásledováním. Jde o shazování hnízd, případně používání vzduchovek a dělbuchů.

"Chápeme, že soužití s velkým množstvím havranů nemusí být příjemné. Potom je přirozené snažit se jejich kolonii posunout dál od lidských sídel, ale musí se to dělat s rozmyslem a mimo dobu hnízdění," řekl předseda ornitologické společnosti Zdeněk Vermouzek. Havrani mají v hnízdech mláďata právě v tuto dobu.

Střílení vzduchovkou nebo použití dělbuchů proti havranům lze podle Vermouzka posuzovat jako přestupek proti zákonu o ochraně přírody, případně jako týrání. "Upozorňujeme na nesprávnost takového počínání a vedeme lidi k tomu, aby si uvědomili, že jsou také součástí přírody, a respektovali ji," uvedl.

Havran patří mezi krkavcovité ptáky a vyznačuje se vysokou inteligencí. "Tak jako řada dalších druhů se naučil žít v blízkosti člověka a využívat potravní zdroje, které jim toto prostředí nabízí," řekl Vermouzek. Havrani žijí po celý rok společenským způsobem života, hnízdí většinou v otevřené krajině s vysokými stromy.

"V Česku jsou hnízdící havrani docela vzácní, podle loni skončeného mapování se objevují jen na sedmi procentech území, hnízdění se podařilo prokázat dokonce jen na čtyřech procentech území, většinou v blízkosti větších řek," uvedli ornitologové v tiskové zprávě.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Setkání s přírodou

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist