https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-vyzvali-k-pomoci-jirickam-a-ochrane-hnizd
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové vyzvali k pomoci jiřičkám a ochraně hnízd Video

1.5.2020 00:43 (ČTK)
Jiřičky si staví hnízda zpravidla na vnějších zdech budov, pod římsami, v okenních nikách nebo zapuštěných lodžiích.
Jiřičky si staví hnízda zpravidla na vnějších zdech budov, pod římsami, v okenních nikách nebo zapuštěných lodžiích.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ludmila Korešová / birdlife.cz
Ornitologové žádají veřejnost o pomoc při mapování hnízd jiřičky obecné. Apelují také, aby lidé neničili hnízda, která mají jiřičky na stavbách. Jiřičky se do Česka vrátily před několika týdny, první ornitologové zaznamenali 24. března. V tiskové zprávě o tom v úterý informovala Česká společnost ornitologická (ČSO).
 

Jiřičky si staví hnízda zpravidla na vnějších zdech budov, pod římsami, v okenních nikách nebo zapuštěných lodžiích. Většinou se vrací na místa, kde se narodily. "Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost. Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem," upozornil Lukáš Viktora z ČSO. Dodal, že pokud někdo jiřičkám hnízdo poničí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny, neboť nové místo už si nenajdou.

Podle ornitologů lidé také brání jiřičkám v hnízdění například ostrými bodci v oknech, taková opatření přitom mohou ptáky i zabít. Právě v důsledku podobných útoků, nevhodných stavebních úprav i přímých zásahům do hnízdišť ornitologové v únoru vyhlásili jiřičku Ptákem roku 2020. Chtějí upozornit na to, jakým těžkostem čelí.

Pomoci jiřičkám mohou lidé několika způsoby. Za prvé se lze zapojit do mapování míst, kde jiřičky hnízdí. "Všímejte si jiřiččích hnízd a zaznamenávejte údaje do databáze na webové stránce. Údaje nám pomohou získat lepší přehled o naší populaci jiřiček, ale také například úředníkům při rozhodování o stavebních úpravách," řekla Gabriela Dobruská z ČSO.

Další cestou je ulehčit jim právě přípravu hnízd. "Sucho, se kterým se Česko aktuálně potýká, je pro jiřičky problém. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou jiřičky v okolí, rychle zdroj bláta najdou," uzavřel Viktora.

ČSO ve středu odvysílala pořad věnovaný jiřičkám i dalším druhům, které hnízdí v blízkosti lidí.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist