Ornitologové vyzvali k pomoci jiřičkám a ochraně hnízd Video
Jiřičky si staví hnízda zpravidla na vnějších zdech budov, pod římsami, v okenních nikách nebo zapuštěných lodžiích. Většinou se vrací na místa, kde se narodily. "Na svá hnízdiště jsou silně vázané. Celé generace jiřiček obývají tentýž objekt po desítky let. Pokud tedy mají příležitost. Bohužel se setkáváme s tím, že někteří lidé se snaží jiřičkám v hnízdění zabránit a dokonce hnízda shazují i v hnízdní době, kdy jde o zcela nepochopitelný a barbarský čin. A navíc v rozporu se zákonem," upozornil Lukáš Viktora z ČSO. Dodal, že pokud někdo jiřičkám hnízdo poničí, znamená to pro ně předčasný konec sezóny, neboť nové místo už si nenajdou.
Podle ornitologů lidé také brání jiřičkám v hnízdění například ostrými bodci v oknech, taková opatření přitom mohou ptáky i zabít. Právě v důsledku podobných útoků, nevhodných stavebních úprav i přímých zásahům do hnízdišť ornitologové v únoru vyhlásili jiřičku Ptákem roku 2020. Chtějí upozornit na to, jakým těžkostem čelí.
Pomoci jiřičkám mohou lidé několika způsoby. Za prvé se lze zapojit do mapování míst, kde jiřičky hnízdí. "Všímejte si jiřiččích hnízd a zaznamenávejte údaje do databáze na webové stránce. Údaje nám pomohou získat lepší přehled o naší populaci jiřiček, ale také například úředníkům při rozhodování o stavebních úpravách," řekla Gabriela Dobruská z ČSO.
Další cestou je ulehčit jim právě přípravu hnízd. "Sucho, se kterým se Česko aktuálně potýká, je pro jiřičky problém. Z vysušené hlíny hnízdo nepostaví, potřebují bláto, které bude dobře lepit. Každý z nás může jiřičkám pomoci tak, že jim na zahradě připraví nádobu s hlínou, kterou zalije vodou. Pokud jsou jiřičky v okolí, rychle zdroj bláta najdou," uzavřel Viktora.
ČSO ve středu odvysílala pořad věnovaný jiřičkám i dalším druhům, které hnízdí v blízkosti lidí.
reklama