https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ornitologove-zaznamenali-vyskyt-brkoslavu-na-morave
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ornitologové zaznamenali výskyt brkoslavů na Moravě

16.1.2001 10:30 | MORAVA (ČIA)
Již na řadě míst na území Moravy byl letos zcela výjimečně zaznamenán výskyt menších hejn brkoslavů severních. Původní domovinou těchto malých ptáků velikosti špačka je Skandinávie. Jak pro ČIA uvedl Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku, při nedostatku potravy na severu Evropy se však stěhují až k nám.
 

Pokud brkoslavi přiletí až do těchto krajů, jsou pro ně hlavním zdrojem potravy bobule. "Nejčastěji je můžeme vidět, jak celé hejno naletuje na plody jeřabin, kalin, ochmetů a jmelí. Přitom se ozývají zvonivě cvrčivým hlasem," doplnil J. Šafránek.

Jméno brkoslav získal tento mimořádně pěkný pták s nápadnou chocholkou, narudle hnědým peřím, černou bradou a hrdlem pro zvláštní červené zdobení letek.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist