https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osazeni-ulu-na-krajskem-urade-vysociny-zdrzi-vyskyt-nemoci-vcel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Osazení úlů na krajském úřadě Vysočiny zdrží výskyt nemoci včel

29.4.2020 00:15 | JIHLAVA (ČTK)
Na krajském úřadě Vysočiny se zpozdí osazení úlů kvůli nemoci včelstev. / Ilustrační foto
Na krajském úřadě Vysočiny se zpozdí osazení úlů kvůli nemoci včelstev. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Osazení tří úlů včelami na krajském úřadě Vysočiny plánované na včerejšek museli včelaři odložit kvůli výskytu onemocnění mor včelího plodu v tomto regionu. Kraj bude hledat náhradní termín, sdělila včera mluvčí kraje Jitka Svatošová.
 

Nákaza byla zjištěna ve dvou chovech na území obcí Velký Beranov a Malý Beranov, zlikvidováno tam podle ředitele krajské veterinární správy Božka Vejmelky kvůli tomu bylo v součtu přes 60 včelstev. Do ochranného pásma, v němž začala platit mimořádná veterinární opatření, spadá i Jihlava.

Nařízení vydala veterinární správa v pondělí, na úřední desce kraje visí od včerejška. Včelaři v ochranném pásmu mimo jiné nesmí přemisťovat včely mimo ochranné pásmo, uvnitř pásma to je možné jen se souhlasem veterinární správy. Dodávat budou vzorky k dalšímu vyšetření. Mor včelího plodu je závažné onemocnění, které postihuje larvy včel.

O chov včel na horním balkoně jedné z budov krajského úřadu v Žižkově ulici by se podle dřívějších údajů kraje měli starat mladí jihlavští včelaři. V Jihlavě už bylo několik včelích úlů umístěno na střeše nákupního střediska City Park. Podle Františka Meduny z jihlavské organizace Českého svazu včelařů by si měly najít dostatek potravy i včely z úlů na krajském úřadě. Podotkl, že včely jsou schopné létat za potravou i víc než tři kilometry.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist