https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/osetrovatele-v-liberecke-zoo-nosi-rousky-i-k-simpanzum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ošetřovatelé v liberecké zoo nosí roušky i k šimpanzům

7.4.2020 00:09 | LIBEREC (ČTK)
U primátů byla z opatrnosti před možnou nákazou koronavirem zvolena přísnější opatření. / Ilustrační foto
U primátů byla z opatrnosti před možnou nákazou koronavirem zvolena přísnější opatření. / Ilustrační foto
Foto | Radomír Dohnal
Přísnější opatření než u jiných chovaných druhů platí nyní v liberecké zoo při péči o primáty, hlavně šimpanze. Cílem je minimalizovat riziko, že by se nakazili koronavirem. V premiérovém internetovém vysílání liberecké zoo to v pátek uvedl její ředitel David Nejedlo. "To znamená, že jestli naši chovatelé přeci jen, když jsou sami a hrabou výběh (v jiných částech zoo), nemusí mít roušku, tak jsou-li v expozici primátů, tak roušku nosí," uvedl.
 

Z dostupných vědeckých informací sice není podle ředitele třeba se obávat přenosu z lidí na zvířata, u primátů ale z opatrnosti zvolili přísnější opatření. "To jsou zvířata nám více blízká, u kterých z minulostí víme, že třeba lidské chřipky se na ně přenesly a léčba byla mnohem komplikovanější než u lidí," řekl Nejedlo.

Nejstarší zoo v republice je stejně jako všechny ostatní už několik týdnů uzavřená, nepřítomnost návštěvníků podle ředitele každý chovaný druh vnímá jinak. "Jsou zvířata, co ocení větší klid. Nicméně je mnoho zvířat, kterým ten kontakt s návštěvníky chybí," uvedl Nejedlo. Sem patří podle něj třeba právě šimpanzi, kteří návštěvníky rádi pozorují. "Jsou pro ně takový enrichment, to znamená, že jim krátí chvílí. Jsou pro ně nějakou zábavou," dodal Nejedlo.

Uzavření zoo znamená, že jen do konce dubna přijde na tržbách asi o šest milionů korun. Ztráty má i z toho, že musela uzavřít kulturní centrum Lidové sady, jež pod zoo patří stejně jako ekologické středisko Divizna a záchranná stanice pro zvířata Archa. Roční rozpočet zoo je skoro 125 milionů korun, víc než polovinu výdajů hradí z tržeb. Podle ředitele nevědí, jak budou schopni se s tímto výpadkem vyrovnat. Proto se zatím nebudou dělat žádné nové investice. "Jsme v komplikované situaci, co nebylo rozjeté, jsme stopli," uvedl. V dolní části zoo se nyní dokončuje výměna dožilých inženýrských sítí a povrchů takzvaného náměstíčka. Upravují se také některé expozice v pavilonu tropů a zázemí expozice velbloudů, kde staré zrezivělé ploty nahradí kamenné valy.

Omezení spojená s koronavirovou krizí podle ředitele navíc zastavila transporty zvířat, pro což je toto období kromě podzimu nejvhodnější. Komplikovanější je i zajištění krmiva pro zvířata. "Protože některé komodity buď nejsou nebo jsou drahé, jako třeba mrkev, které spotřebujeme velké množství a která se v tuto dobu vozí ze Španělska, což není možné. Nahrazujeme to jinými komoditami a co je pro nás důležité, ceny zatím zůstávají," dodal ředitel liberecké zoo.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist