OSN: Ekologické problémy příčinou válečných konfliktů
Ve světě s rostoucí populací a omezenými přírodními zdroji patří znečištění ovzduší, sucho, povodně, bouřky, šíření pouští a stoupání hladiny moří mezi možné důvody světových konfliktů.
"Životní prostředí může být spouští ozbrojených konfliktů, ale stále o tomto problému ještě nevíme mnoho," řekl Reuters Steve Lonergan, ředitel oddělení včasného varování a hodnocení programu pro životní prostředí OSN (UNEP).
"Nový průzkum mezi vládami, který UNEP provedl, ukázal dvě hlavní oblasti, v kterých nerozumíme vztahům mezi lidmi a životním prostředím. Jde o vazby mezi životním prostředím a konflikty a mezi životním prostředím a chudobou," dodal Lonergan.
Ve zprávě agentury Reuters Lonergan zmiňuje důsledky klimatických změn v podobě častějších a intenzivnějších povodní a nebo naopak v podobě většího sucha. Dodává, že globální oteplování by mohlo donutit lidi ke stěhování do jiných, nepostižených oblastí, a mohly by tak vznikat konflikty s místními obyvateli.
Mnozí vědci tvrdí, že emise CO2, které jsou produkovány hlavně automobily a továrnami, oteplují planetu a zvyšují průměrné teploty ovzduší. "Problém se netýká pouze změn klimatu, nouze o přírodní zdroje či naopak jejich hojný výskyt (například objev naleziště diamantů) může rovněž způsobit války," upozorňuje ve zprávě Lonergan. Podle něj by se ministři životního prostředí měli na blížícím se březnovém zasedání v Jižní Koreji shodnout na společném úsilí OSN, více se zaměřit na životní prostředí a na souvislosti mezi ním, válečnými konflikty a chudobou.
Příkladem rozporů je obava o vodu na Středním východě, uvádí Lonergan. Nedostatek vody je jednou z příčin konfliktů mezi Izraelem a Sýrií a mezi Izraelem a Palestinou. Dalším důkazem existence problému jsou nepokoje v řadě zemí počínaje Demokratickou republikou Kongo a konče Haiti.
reklama