https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-chysta-rozsahle-osetreni-kastanu-proti-klinence-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava chystá rozsáhlé ošetření kaštanů proti klíněnce

30.3.2017 07:00 | OSTRAVA (ČTK)
Údržba stromů by měla začít v dubnu a skončí nejpozději v listopadu. Cena 1,8 milionu korun je maximální, skutečná výše zakázky se pak bude odvíjet od přesného počtu ošetřených stromů. / ilustrační foto
Údržba stromů by měla začít v dubnu a skončí nejpozději v listopadu. Cena 1,8 milionu korun je maximální, skutečná výše zakázky se pak bude odvíjet od přesného počtu ošetřených stromů. / ilustrační foto
Ostrava chce nechat speciální injektáží ošetřit až 1450 jírovců maďalů na území města, které jsou napadeny klíněnkou jírovcovou. Za údržbu stromů zaplatí maximálně 1,8 milionu korun, řekl včera novinářům primátor Tomáš Macura (ANO).
 

"Veřejná zakázka reaguje na to, že mnoho kaštanů alias jírovců je tady ve městě napadeno klíněnkou jírovcovou, je to už dlouholetý problém. V zásadě je pouze omezený počet možností řešení toho problému. Jako nejúčinnější se i ze zahraničních zkušeností jeví injektáž léčivé látky do těla stromu," uvedl Macura.

Metoda se už loni testovala v centrální městské části Moravská Ostrava a Přívoz a ukázalo se, že se osvědčila. "Na základě pozitivních zkušeností jsme se rozhodli letos tento program rozšířit na celé město. Metodu v tuto chvíli poskytuje pouze jedna jediná firma v České republice a rada města v úterý rozhodla o zadání této veřejné zakázky," řekl Macura.

Údržba stromů by měla začít v dubnu a skončí nejpozději v listopadu. Cena 1,8 milionu korun je maximální, skutečná výše zakázky se pak bude odvíjet od přesného počtu ošetřených stromů. Odbor životního prostředí předpokládá, že celkový počet ošetřených stromů bude nakonec nižší, a to kvůli věku a velikosti některých stromů, u kterých injektáž nebude vhodná. "Četnost jírovců ve městě je poměrně velká. Jsou to vesměs vzrostlé a krásné stromy, které je škoda nechat degradovat touto nemocí," řekl primátor.

Účinná látka se do stromů aplikuje pomocí malých vrtů na obvodu kmene každého stromu. Strom ji následně svými vodivými pletivy transportuje do všech svých orgánů. Ošetření stromů má eliminovat nežádoucí a škodlivé účinky listožravého hmyzu, především pak klíněnky jírovcové.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martina Helánová
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist