https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-musi-ke-stavbe-tramvajove-trati-udelat-dokumentaci-eia
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava musí ke stavbě tramvajové trati udělat dokumentaci EIA

14.9.2018 00:17 | OSTRAVA (ČTK)
Pro záměr výstavby tramvajové trati v Porubě a Pustkovci musí město Ostrava nechat vypracovat komplexní posouzení vlivů na životní prostředí, takzvanou velkou dokumentaci EIA. / Ilustrační foto
Pro záměr výstavby tramvajové trati v Porubě a Pustkovci musí město Ostrava nechat vypracovat komplexní posouzení vlivů na životní prostředí, takzvanou velkou dokumentaci EIA. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Pro záměr výstavby tramvajové trati v Porubě a Pustkovci musí město Ostrava nechat vypracovat komplexní posouzení vlivů na životní prostředí, takzvanou velkou dokumentaci EIA. Rozhodnutí vydal moravskoslezský krajský úřad. Řekla to jeho mluvčí Miroslava Chlebounová. Proti stavbě se zvedá odpor místních. Primátor Tomáš Macura (ANO) uvedl, že rozhodnutí vítá a v přípravě projektu na tento krok je vyčleněn dostatek času.
 

Nová trať by měla vést od křižovatky u Slovanu k obchodnímu středisku Duha a dál k hypermarketu Globus. Trať má být dlouhá 3,3 kilometru, má mít osm zastávek a její vybudování by stálo odhadem zhruba 700 milionů korun.

Část obyvatel z míst, kudy by měla vést, s vybudováním trati nesouhlasí. Trať a s ní související stavební úpravy podle nich v oblasti výrazně poškodí kvalitu života, lidé se obávají kácení stromů, zániku zelených ploch i zvýšení hluku. Petici proti trati podepsalo několik tisíc lidí.

Chlebounová řekla, že krajský úřad k záměru nazvanému Ekologizace veřejné dopravy Ostrava-Poruba dostal zhruba 90 vyjádření. Většina z nich byla nesouhlasná. "Negativní připomínky však vyjádřily také některé správní orgány, jako například Česká inspekce životního prostředí, Krajská hygienická stanice v Ostravě a dále úřady dotčených městských částí," uvedla.

"Nejsme rozhodnutím nijak překvapeni. Já ho dokonce vítám, protože se v budoucnu vyhneme komplikacím a zpochybňování toho, zda zjišťovací řízení bylo objektivní a dostatečné. V harmonogramu přípravy stavby máme půl roku rezervu," řekl primátor.

Dokumentace EIA bude po předložení krajskému úřadu opět projednána se správními úřady i s veřejností. Krajský úřad k ní následně dá vypracovat posudek. Proces může podle Chlebounové trvat zhruba půl roku.

Členka petičního výboru proti stavbě trati Markéta Vysloužilová uvedla, že výsledky hlukové a rozptylové studie předložené k záměru stavby trati jsou katastrofální. Hluk by se podle ní zvýšil tak, že u některých domů by byly překročeny i hygienické limity, a stavba by také zvýšila množství emisí.

V červnu městští zastupitelé rozhodli, že stavba bude takzvaným projektem zvláštního významu. To znamená, že by město mohlo trať postavit, i kdyby s tím některý obvod nesouhlasil.

Macura tento týden řekl, že město dá udělat v souvislosti s plánovanou tratí průzkum veřejného mínění. Jeho výsledek by měl být jedním z hlavních faktorů při rozhodování o stavbě. Rozhodnutí by mělo padnout ještě letos, aby se stihly čerpat peníze z evropských fondů, které by měly pokrýt až 85 procent nákladů.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist