https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-podporila-kampan-opravme-cesko-chysta-i-re-use-centrum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava podpořila kampaň Opravme Česko, chystá i re-use centrum Video

10.6.2019 00:15 | OSTRAVA (ČTK)
Projekt Opravme Česko bojuje proti nešvaru, kdy se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. / Ilustrační foto
Projekt Opravme Česko bojuje proti nešvaru, kdy se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ostrava v sobotu podpořila kampaň Opravme Česko. Zájemci mohli do Fajne dílny v Dolní oblasti Vítkovice donést rozbité věci, jako jsou elektronika či domácí spotřebiče, které jim specialisté za nižší ceny opravili. Město chce podporou akce bojovat proti zbytečnému odpadu. V Ostravě by navíc v budoucnu mohlo vzniknout i takzvané re-use centrum, kde by odložené věci mohly získat nové využití. Novinářům to sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.
 
Kampaň Opravme Česko.
Kampaň Opravme Česko.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Centrum, které je společným projektem města a městské odpadové společnosti OZO, se chystá v areálu firmy v Ostravě-Přívoze. Mělo by jít o prostor, ve kterém bude místo nejen pro odložení, ale i získání starších funkčních věcí. Součástí by měla být i dílna pro drobné opravy. OZO chce ve spolupráci s dalšími subjekty pořádat pro zájemce o renovaci či nové využití starých věcí i workshopy. Zatím se tomuto tématu věnuje při jednorázových akcích.

"Centrum umožní opakované použití předčasně odložených věcí do sběrných dvorů. Zároveň se v tomto případě může jednat o výzvu pro kreativní lidi, aby použitým věcem dali nový účel a nábytek a další potřeby z domácnosti nemusely končit na skládce," řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová (ANO). Dodala, že podíl tříděného odpadu se ve městě každoročně zvyšuje a pravidelně odpad třídí zhruba 80 procent obyvatel města.

Na sobotní akci mohli lidé k opravě přinést třeba mobilní telefony, počítače, tablety, notebooky či domácí spotřebiče, jako jsou mixéry, toustovače a podobně. Pro neopravitelné výrobky byl na místě sběrný box a věci byly odevzdány k odborné recyklaci.

"Projekt Opravme Česko bojuje proti nešvaru, kdy se výrobky krátce po uplynutí záruční doby rozbijí a často nejdou opravit. Opravářů a servisů stále ubývá, a spotřebitelé jsou proto nuceni koupit nový výrobek. Ten starý pak končí zbytečně na skládce," uvedla Vojkovská.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist