https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostrava-sestavila-chovny-par-vzacnych-lemuru-sedohlavych
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostrava sestavila chovný pár vzácných lemurů šedohlavých

16.11.2020 12:57 | OSTRAVA (ČTK)
Lemury šedohlavé chovají pouze tři zoologické zahrady v Evropě.
Lemury šedohlavé chovají pouze tři zoologické zahrady v Evropě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Enrico Gombala / Zoo Ostrava
Ostravská zoologická zahrada sestavila první chovný pár vzácných lemurů šedohlavých. Zatím ho bude chovat v zázemí Pavilonu evoluce, aby měl klid na aklimatizaci a případné rozmnožování, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

Lemury šedohlavé chovají pouze tři zoologické zahrady v Evropě. Kromě Ostravy je to anglická Zoo Linton a pak francouzská Zoo Mulhouse. Pravidelně se však rozmnožují pouze v Zoo Linton. "Celková populace chovaná v lidské péči čítá sotva 20 jedinců, mezi nimiž navíc převládají samci. Nový pár v Zoo Ostrava je tak velikou nadějí pro posílení velmi skromné evropské, potažmo světové populace a zachování tohoto lemura pro příští generace," uvedla Nováková.

Chovu lemurů šedohlavých se ostravská zahrada věnuje od konce roku 2018, kdy byli v rámci mezinárodní spolupráce dovezeni dva samci právě z anglické Zoo Linton. Před časem byl ze stejné zoo přivezen také další pár těchto vzácných lemurů - tříletá samice a stejně starý samec.

"U lemura šedohlavého je výrazný pohlavní dimorfismus, tedy dvojtvárnost. Samci mají tmavou srst s bílým límcem, samice jsou rezavé s šedou hlavou," uvedla mluvčí.

Ve volné přírodě patří tento druh lemurů ke kriticky ohroženým. Vyskytuje se na jihovýchodě Madagaskaru a jeho počty v přírodě se pohybují v řádu stovek. "Největší hrozbou pro jeho přežití je ztráta přirozeného prostředí kvůli zemědělství, těžbě dřeva a také lovu na maso. Ohroženi jsou však i povětrnostními vlivy - v roce 1997 například zdecimoval asi 50 procent volně žijící populace silný cyklón," doplnila Nováková.

Ostravská zoologická zahrada aktuálně chová devět druhů lemurů. Všechny patří ve své domovině, tedy na Madagaskaru, k ohroženým druhům.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist