https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravska-zoo-byla-ocenena-za-odchov-vzacne-ryby-z-thajska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravská zoo byla oceněna za odchov vzácné ryby z Thajska

21.4.2017 11:30 | OSTRAVA (ČTK)
Způsob tření této ryby je velmi zajímavý. Pár připravený ke tření vyhledá převislý list vodní rostliny, obě ryby jsou při tom přitisknuty boky k sobě v poloze bříšky nahoru. Samička naklade jikru na spodní stranu listu, kterou sameček hned oplodní.
Způsob tření této ryby je velmi zajímavý. Pár připravený ke tření vyhledá převislý list vodní rostliny, obě ryby jsou při tom přitisknuty boky k sobě v poloze bříšky nahoru. Samička naklade jikru na spodní stranu listu, kterou sameček hned oplodní.
Foto | / ZOO Ostrava
Ostravská zoologická zahrada získala v soutěži Bílý slon ocenění za odchov vzácné rybky z Thajska - razbory menamské (Trigonostigma somphongsi), která je chována pouze ve dvou zahradách světa. Kromě Ostravy ještě v polské Vratislavi, řekla včera ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková. V soutěži jsou oceňovány mimořádné chovatelské úspěchy a vybudování zajímavých expozic v českých a slovenských zoo.
 

"Razbora menamská je drobná kaprovitá rybka, která se vyskytuje pouze v Thajsku a patří ke kriticky ohroženým druhům. Dorůstá do velikosti 2,5 až tří centimetrů, přičemž sameček je menší než samice. Má štíhlejší tělo a oproti samici je i barevnější. Vědecky popsána byla teprve v roce 1958. Následujících 20 let byla dokonce považována za vyhubenou," podotkla Nováková.

Doplnila, že v jejich domovině jsou pro ryby velkým problémem přehrady, které regulují tok řek, a brání tak cyklickým záplavám, které v minulosti bývaly impulsem ke tření. "Způsob tření této ryby je velmi zajímavý. Pár připravený ke tření vyhledá převislý list vodní rostliny, obě ryby jsou při tom přitisknuty boky k sobě v poloze bříšky nahoru. Samička naklade jikru na spodní stranu listu, kterou sameček hned oplodní. Sameček má přitom přehozenu svou ocasní ploutev přes násadec ocasní ploutve samice," vysvětlil vedoucí zoolog Jiří Novák.

Do chovů v Evropě se ryba dostala až v roce 2006. Velmi omezené množství bylo dovezeno z přírody také v letech 2015 a 2016.

"Z těchto importů pocházejí také ostravské razbory. První mláďata se v akvaristickém zázemí narodila 1. července 2016. Z nich se podařilo odchovat pět jedinců. Podmínky, které jsme připravili, rybám evidentně svědčí, protože od té doby se podařilo odchovat desítky dalších mláďat. Můžeme tak vytvořit záložní populaci pro případ, kdyby byl tento druh v přírodě úplně vyhuben," popsal ošetřovatel Ondřej Hruška.

Návštěvníci mají možnost vidět rybku ve velkém akváriu při vstupu do restaurace Saola. Zoo za odchov ryby získala v soutěži Bílý slon druhé místo v kategorii Ostatní.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist