https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ostravska-zoo-ma-novy-chovny-par-nejvetsich-holubu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ostravská zoo má nový chovný pár největších holubů

29.10.2020 15:06 | OSTRAVA (ČTK)
Korunáč Sclaterův obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří na jihu ostrova Papua.
Korunáč Sclaterův obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří na jihu ostrova Papua.
Ostravská zoologická zahrada vytvořila nový chovný pár největšího holuba světa - korunáče Sclaterova. Po úhynu původního samce nechala zoo nového přivézt ze zoologické zahrady v Kodani. Ročního samce se sedmiletou samicí nejprve seznamovala v zázemí. Nyní už společně obývají průchozí Voliéru Papua. Novinářům to dnes sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
 

"Spojení samice s novým partnerem proběhlo bez komplikací. Věříme, že spolu vytvoří harmonický pár a v budoucnu se začnou i rozmnožovat. Dospělosti dosahují korunáči již okolo patnáctého měsíce, takže v průběhu příštího roku bychom se mohli dočkat prvních mláďat," uvedla Nováková.

Korunáč Sclaterův obývá suché i rozvodněné dešťové pralesy v nížinách i podhůří na jihu ostrova Papua. "Tito největší holubi světa dosahují délky až 75 centimetrů a hmotnosti i přes 2,5 kilogramu. Jejich nejvýraznějším znakem je vysoká řada peří, která se táhne po hlavě od čela až po týl a tvoří výraznou plochou korunu, která dala těmto ptákům i český název," uvedla Nováková.

Korunáč Sclaterův žije v malých skupinách tvořených třemi až sedmi ptáky. Chováním připomíná spíše hrabavé ptáky, protože většinu dne tráví na zemi, kde sbírá spadané plody. Na večer však vylétá hřadovat vysoko do korun stromů, kde také hnízdí. Samice snáší jedno vejce.

V Červeném seznamu je korunáč Sclaterův zařazen v kategorii blízko ohrožení. Domorodí obyvatelé ho lovili kvůli masu a ceněno bylo i jeho barevné peří. Současně je ohrožen i úbytkem přirozeného prostředí. Podle odhadů čítá volně žijící populace 10.000 až 15.000 dospělých jedinců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist